„Oslavy se daří dobře. Naštěstí pršelo jen jednou a to krátce v dopolední oficiální části. Zatím je všechno v pořádku,“ sdělil nedlouho po sobotním obědě starosta Želechovic Michal Špendlík.

Oslavy v sobotu ráno odstartoval savnostní průvod obcí a starostův proslov a poté se již celá ceremonie přesunula do Kostela sv. Petra a Pavla.

“Tam byl slavnostně vysvěcen obecní prapor, současně také s praporem tamních dobrovolných hasičů, kteří slavili stodvacet let od založení,“ vysvětlil starosta, který by podle svých slov Želechovicím do dalších let popřál hlavně to, aby se dostaly na úroveň okolních obcí.

Součástí programu byla také velmi zajímavá podívaná na sbory dobrovolných hasičů z pěti obcí, které názorně předvedly požární zásah.

„Šlo o dálkovou dopravu vody a dopadlo to podle mě velkmi dobře. Čas těsně přes sedm minut je slušný,“ zhodnotil po zásahu celou akci želechovjan Vladislav Žitný, který velí osmému hasičskému okrsku..

Poté v programu následovaly večerní koncerty cimbálové muziky Réva, skupiny Koberec Band, Abba Rock Show a slavnostní večer zakončila taneční zábava s kapelou Kosovci.

V sobotu i v neděli mohli také návštěvníci shlédnout, jak vypadaly Žlechovice několik desítek let zpět.

„Výstava, kterou jsme na tento víkend nachystali, byla tím nejsložitějším na celé organizaci oslav. Museli jsme hledat ve sbírkách i soukromých archivech,“ přiblížil starosta Špendlík, podle kterého by byla škoda nechat výstavu vidět jen dva dny a pak ji schovat.

„Proto budou všechny tyto snímky či mapy k vidění nadále v prostorech želechovické základní školy,“ dodal.

Jak se oslavy tří čtvrtin milénia obce líbily návštěvníkům? Byli sokojeni.

„Bylo to velice pěkné. Hodně se mi líbili například hasiči a ta výstava,“ vyjmenovala devětašedesátiletá Vlasta Povondrová z Příluk.

Stejně tak byl ze sobotního programu nadšený také Jaroslav Tomanec ze Zádveřic, který Žlechovice pamatuje ze svých dětských let.

„Spoustu míst na fotografiích na výstavě jsem poznával. Když jsem byl mladší, tam jsem do Želechovic chodil za svojí budoucí ženou,“ svěřil se.