Tuto středu, v zákonem daném termínu šestašedesáti dnů před konáním voleb, byly podány na registrační úřad zlínského magistrátu dvě kandidátní listiny Želechovických.

„Jednu tvoří zástupci politického hnutí Nezávislí starostové pro kraj, druhou politické strany Spojení demokraté – Sdružení nezávislých,“ upřesnila mluvčí zlínské radnice Marie Masaříková.

Dodala, že do 11. listopadu mohou volební strany ještě další kandidáty doplnit či měnit jejich pořadí. „Do třináctého listopadu je vyzveme k odstranění případných vad na kandidátních listinách,“ dodala Masaříková.

Podle jednoho z iniciátorů odloučení Želechovic od Zlína Michala Špendlíka jsou všichni navržení kandidáti členy přípravného výboru.

„U kandidátky Nezávislí starostové pro kraj jsem lídrem já, u strany Spojení demokraté – Sdružení nezávislých je to Pavel Janíček. Obě listiny tvoří jedenáct kandidátů,“ přiblížil Špendlík.

Právě jedenáctičlenné má být i budoucí želechovické zastupitelstvo.

„Rozhodnutí bude na lidech a starosta potom vyjde z hlasování zastupitelů. Pokud zvolí mě, bránit se nebudu,“ poznamenal Špendlík.

Nové volby do želechovického zastupitelstva vyhlásil ministr vnitra Ivan Langer na 10. ledna 2009. Budou se konat v době od 7 do 22 hodin.

O své samostatnosti rozhodly Želechovice nad Dřevnicí 17. května tohoto roku v místním referendu. Pro odtržení od krajského města se tehdy vyjádřilo 93 procent voličů, kteří se referenda zúčastnili. Proti pak bylo šest procent hlasujících.

Účast v hlasování byla vysoká, přesáhla 83 procent oprávněných osob. Pět lidí nezaškrtlo žádnou možnost a šest hlasů bylo neplatných. Aby bylo hlasování platné, musela se zúčastnit nadpoloviční většina voličů. Želechovice mají necelé dva tisíce obyvatel.