Preferujeme hotovost, říká Špendlík

Účetní hodnota nemovitostí v Želechovicích, které přejdou na novou obec, je zhruba 190 milionů korun. Jaká je cena ostatního majetku Zlína, který se bude dělit, zjistí ekonomové až koncem ledna.

„Budeme to vědět až po provedení účetní uzávěrky roku 2008,“ uvedla vedoucí ekonomického odboru zlínského magistrátu Hana Stašková.

Želechovice s téměř dvěma tisíci rezidenty mají podle zákona o obcích nárok na zhruba 2,5 procenta majetku Zlína v akciích, podílech a financích.

„Preferujeme výplatu v hotovosti,“ upozornil zmocněnec želechovického přípravného výboru Michal Špendlík.

Radnice však Želechovickým hodlá část majetku předat formou podílů ve společnostech, které mají podle náměstka zlínské primátorky Miroslava Hladíka hodnotu několika desítek milionů korun. Pokud jde o vyrovnání finanční hotovostí, odhaduje je náměstek, mimo majetkové podíly, maximálně na pět milionů korun.

„Rádi bychom předali Želechovicím podíl v městských společnostech, které se starají o jejich území. Tedy například Technických služeb či Dopravního podniku Zlín-Otrokovice,“ řekl Hladík.

To se však Želechovickým nelíbí.

„Podíl 2,5 procenta je totiž z hlediska možnosti výkonu vlastnických práv nedostatečný. Umožní pouze obstrukce, nikoliv efektivní správu společnosti,“ míní Špendlík .

Rozpočet Želechovic: zhruba 18 milionů

Schůzku a dohodu se správcem nebo novým vedením obce plánuje vedení radnice uskutečnit po ukončení účetní uzávěrky, tedy na přelomu ledna a února.

„Chceme se jednoznačně dohodnout. Půjde samozřejmě o to, jaké nepřekročitelné hranice budou mít stanoveny obě strany a zda se na nich shodneme. I pro nás je poslední možností soud,“ připustil náměstek možnost, že by se magistrát s novou obcí nedohodnul.

Špendlík je ovšem skeptický už předem.

„Dohodu jsme navrhovali již v červnu 2008, bohužel jednání se nikdo z politiků magistrátu nezúčastnil. Nyní při dělení majetku dle zákona si dohodu dokážu představit jen velmi obtížně,“ uvedl zástupce přípravného výboru Špendlík.

Želechovičtí, kteří budou podle svých předběžných výpočtů hospodařit s ročním rozpočtem zhruba 18 milionů korun, už nyní vědí, kolik je budou příští rok stát služby zajišťované městskými organizacemi. Například zlínským technickým službám zaplatí tři miliony korun ročně.

„Budeme využívat svoz odpadu, údržbu komunikací, křižovatek a veřejného osvětlení. Odmítli jsme letní sečení trávy, které v minulosti stálo několik set tisíc. To si zajistíme smluvně se soukromníky,“ uvedl Špendlík. Do budoucna uvažují, že by tak zajistili i údržbu vedlejších komunikací.

Do Želechovic bude i po Novém roce zajíždět na jaře zavedená linka městské hromadné dopravy. Cenová kalkulace je zhruba 1,4 milionu za rok, linka by měla fungovat minimálně první pololetí roku 2009. Od magistrátu dostanou i některé pohledávky.

„Zpět bychom měli dostat poplatky za pronájem hrobových míst na želechovickém hřbitově, což činí asi 1,6 milionu korun,“ poukázal Špendlík.

O samostatnosti rozhodli obyvatelé Želechovic nad Dřevnicí v květnovém referendu. Vyjádřili tak svůj nesouhlas s údajně nedobrým hospodařením magistrátu v této místní části. Nová obec vznikne 1. ledna 2009, její vznik byl ovšem potvrzený už 6. srpna. To je termín, odkdy město v Želechovicích hospodaří jako správce majetku, ovšem bez nových investic. Volby do zastupitelstva nové obce se budou konat 10. ledna 2009. Od 1. ledna až do ustavujícího zasedání zastupitelstva Želechovic bude obec vést správce pověřený mimisterstvem vnitra.