Ten totiž obec nemá od konce roku 2009, což velmi omezuje její rozvoj. Nejenže firmy a lidé nemají možnost stavět nové budovy mimo takzvané vymezené zastavěné území, ale nedá se začít ani s budováním infrastruktury.

„Momentálně fungujeme v provizorním systému, který kopíruje minulý územní plán a nemění funkčnost pozemků. Na území obce se nedá stavět, kolem je totiž pomyslná čára a stav je zakonzervován," popisuje situaci starosta Želechovic Michal Špendlík. Problém se týká obyvatel i firem, kterým brání současný stav v rozvoji. „Měli jsme problémy, když jsme stavěli servis a čerpací stanici. Dost nás to omezovalo, ale naštěstí se nám podařilo získat výjimku u zlínské rady," vzpomíná majitel Autoplyn-centra Karel Baroš. Územní plán podle něj obec bezpodmínečně potřebuje.

„Jinak sem nepůjdou žádní další podnikatelé, není kde stavět. Mě osobně to zatím netíží, protože mám jen nějaké nápady v hlavě. Kdybych měl ale už něco konkrétního připraveno, rozhodně by mě tato situace rozhořčila," je přesvědčen Baroš.

A jak tato situace vlastně vznikla? Původní želechovický územní plán pocházel z roku 1979 a k poslednímu prosinci 2009 končila jeho platnost. I kvůli tomu, že se na začátku téhož roku Želechovice odtrhly od Zlína, nebyl vypracován ze strany magistrátu ani samotných Želechovic dokument nový. „Bylo dost času na to, aby se to udělalo, ale bohužel se tak nestalo. Přitom bylo dopředu jasné, že na konci roku starý územní plán platit nebude," mrzí starostu Špendlíka. Ten má ovšem pro obyvatele i podnikatele z obce dobrou zprávu.

Stavět by se mohlo začít příští rok

„V červnu se na veřejném projednání schválila nová podoba územního plánu a nyní je možné ji připomínkovat. Pokud půjde vše hladce, tak by mohl být schválen do konce roku," odhaduje starosta. Nový dokument se prý připravoval dva roky.

„Nebylo to rozhodně o penězích, jak by se mohlo zdát. Vytvoření územního plánu je velmi zdlouhavé," vysvětlil Špendlík, pro kterého je současný stav také svazující.

Obec totiž prozatím nemůže zlepšovat infrastrukturu mimo zmiňované vytyčené území. „Nemůžeme například budovat nové chodníky či kanalizaci," stýská si starosta.

Současný stav se nelíbí ani Rostislavu Hanzlíkovi z další želechovické firmy Epos. „Některé plochy by se určitě daly využít pro další podniky a pro výstavbu. Je špatně, že to zatím nejde. Rozvoj firem v obci je velmi důležitý," má jasno podnikatel.

O názor se podělila také obyvatelka Věra Ševčíková. „Je to rozhodně problém. Hlavně asi pro želechovické rodiny, které chtějí stavět další domy. Pro ty to musí být nejhorší," myslí si Ševčíková.

Podle informací krajského úřadu jsou Želechovice nad Dřevnicí jedním z příkladů obcí, které jsou bez platného územního plánu. Podobně jsou na tom i další.

„Problém s nemožností stavět mimo vymezené zastavěné území mají obce, které nemají územně plánovací dokumentaci. V našem kraji se to týká Želechovic, Horní a Prostřední Bečvy, Třebětic, Hoštic, Soběsuk a některých katastrálních území Bystřice pod Hostýnem a Litenčic," vyjmenovala mluvčí kraje Gabriela Sýkorová Dvorníková.