Současný zřizovatel škol, tedy zlínský magistrát, by rád zajistil plynulou docházku želechovických dětí do těchto institucí i po 1. lednu 2009, kdy bude o novou obec Želechovice nad Dřevnicí pečovat správce pověřený ministerstvem vnitra. Škola bude do zvolení nového zastupitelstva stále příspěvkovou organizací Zlína, protože pověřený správce se stará pouze o majetek obce a neovlivňuje vzdělávání dětí. „Chceme, aby případné negativní dopady byly co nejmenší,“ řekl včera po návratu z pražského jednání náměstek primátorky Hynek Steska.

Podle něj je sice nutné dostát zákonu o obcích i školskému zákonu, některé paragrafy se ale musí ještě vzájemně doplnit. „Jsme první město, které takovýto případ řeší. Ministerstva nám i proto přislíbila maximální podporu,“ řekl Steska. To potvrdil i Ondřej Gabriel z tiskového odboru ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

„Ministerstvo je připraveno do věci aktivně vstoupit a přispět ke zdárnému výsledku,“ uvedl. Zástupci města a ministerstev se dohodli, že odpovědi na všechny dotazy, ale také všechny rozpory, bude řešit jak na ministerstvech, tak i na magistrátu přesně daný okruh odpovědných osob. Ty si mají dát vědět o každém podnětu, který podala jedna ze zúčastněných stran.

„Chtěli bychom také znát po úřednících odpovědi na možné krizové situace,“ podotkl náměstek. Jednou z nich je třeba to, že by někdo mohl časem zpochybnit příští zápis do prvních tříd. Ten se bude s velkou pravděpodobností konat ještě před zvolením nového zastupitelstva, které jediné může podle zákona o obcích školu zřídit a provozovat.

Právní výklad případných sporných otázek experty z ministerstev vítá i jeden z iniciátorů osamostatnění Želechovic Michal Špendlík. „Je to dobré, mají nestranný názor,“ míní.