Pro odtržení od krajského města se vyjádřilo 93 procent voličů, kteří se referenda zúčastnili. Proti pak bylo šest procent hlasujících.

Účast v hlasování byla vysoká, přesáhla 83 procent oprávněných osob. Pět lidí nezaškrtlo žádnou možnost a šest hlasů bylo neplatných. Aby bylo hlasování platné, musela se zúčastnit nadpoloviční většina voličů. Želechovice mají necelé dva tisíce obyvatel.

„Účast překonala veškerá naše očekávání. Je to jednoznačný účet pro město Zlín,“ usmíval se jeden z iniciátorů osamostatnění Želechovic, Michal Špendlík. Myslí si, že je výsledek referenda také důsledkem kampaně, kterou podle něj zlínská radnice proti odtržení Želechovic vedla. „Lidé se kvůli tomu zdravě naštvali a semknuli,“ řekl Špendlík.

Primátorka Zlína Irena Ondrová Deníku bezprostředně po vyhlášení výsledku referenda řekla, že samostatným Želechovicím přeje hodně úspěchů. „Je to jejich volba,“ reagovala na výsledky hlasování. „Ale docela se divím, že si lidé neváží dobré adresy, kterou město Zlín je,“ dodala primátorka. „Je vidět, že si iniciátoři referenda dali práci s vysvětlováním a obcházeli dům od domu,“ komentovala.

Zda se mohou příkladem Želechovic inspirovat i jiné místní části Zlína, nechce Ondrová odhadovat.

Lidé v Želechovicích přijali pár minut po půlnoci zprávu s radostí. „Hospodaření bylo neprůhledné. Bude to teď lepší, alespoň si to myslím,“ poznamenal Radek Obadálek.

„Je to určitě pro Želechovice dobře. Když se dívám na ostatní obce, které se osamostatnily, tak vidím, že jsou na tom daleko lepší. Bylo tady málo investic pro mládež a děti. Budeme si teď moci rozhodovat sami o sobě,“ míní zase Ivo Světlík.

S obyvateli místní části oslavovala i senátorka Alena Gajdůšková, která je také občankou Želechovic. „Ukázalo se, že radnice špatně poslouchala varování, že lidé nejsou spokojeni. Zlín prodělá a Želechovice vydělají,“ podotkla. Podle ní má radnice s místními částmi lépe komunikovat a uvažovat o vytvoření městských částí. „Přiznám se, že i mě výsledek místního referenda překvapil,“ dodala.

„Je to smutné, ale nic jiného nám nezbývalo,“ říká Miroslav Malaník.

Referendem žila a fandila i Jindřiška Marečková. „Vše je o občanech a naší vůli. Nic nebude zadarmo, čeká nás těžká práce, ale jsem ochotná se zapojit,“ sdělila.

Iniciátoři osamostatnění Želechovic hlasování vyvolali, protože prý vedení Zlína místní část Želechovice nad Dřevnicí dlouhodobě zanedbávají. Obyvatelé budoucí samostatné obce poukazují například na špatný stav chodníků a silnic.

Minimálně do konce letošního roku však mohou Želechovičtí na jakékoliv investice zapomenout. „To, co bylo plánováno pro Želechovice, přesuneme do jiných částí Zlína,“ řekla primátorka Ondrová po zveřejnění výsledků referenda. Město tak bude v odtrhávající se místní části platit jen ty nejnutnější věci.

ZÁZNAM ON-LINE ZPRAVODAJSTVÍ Z REFERENDA:

00:15 Členové místní komise oznámili Želechovičanům výsledky referenda. Následoval bouřlivý potlesk. Poté přišel na řadu několikaminutový ohňostroj.

23:30 Výsledky jsou sečteny. Želechovice se odtrhnou od krajského města Zlína. Pro hlasovalo 93 procent účastníků volby.

21:00 Volební místnosti se uzavřely. Začalo sčítání hlasů.

20:00 Do konce hlasování zbývá jedna hodina. Podle předsedy místní komise Jaroslava Macháně do této chvíle hlasovaly téměř tři čtvrtiny oprávněných voličů. Ve 21 hodin se hlasovací místnosti uzavřou a začne sčítání hlasů. Výsledky lze očekávat po 22. hodině.

18:30 Zábava u želechovické sokolovny je v plném proudu. Jsou tam desítky dobře naladěných lidí. Pro místní je připraveno jídlo a pití zdarma. Na místě je také většina iniciátorů referenda.

17:00 Podle Tomáše Langa ze zlínského magistrátu, kterého radnice pověřila řízením voleb, probíhá referendum zatím bezchybně. "Nezaznamenali jsme jakékoliv technicko-organizační problémy. Není hlášená ani žádná stížnost," poznamenal Lang, který nyní kontroluje situaci v Želechovicích.

16:20 U želechovické sokolovny začíná májová veselice.

15:40 Ve volební místnosti na želechovických pasekách už odhlasovaly zhruba dvě třetiny voličů z daného okrsku. Nejvíce lidí se tam do referenda zapojilo ráno a po obědě. Očekává se ale, že mnoho obyvatel přijde k urnám ještě večer.

15:10 Referendum bude s největší pravděpodobností platné. "V tuto chvíli už hlasovalo více než 50 procent oprávněných voličů," potvrdil předseda místní komise Jaroslav Macháň. "Výsledky referenda budou ale samozřejmě známé až po uzavření volebních místností," dodal Macháň.

14:55 "Hlasoval jsem pro odtržení," říká Radek Špendlík, který právě vyšel z hlasovací místnosti. Je přesvědčený, že se samostatné Želechovice budou mít lépe. "Horší než teď to určitě nebude," dodává.

14:50 Mnozí obyvatelé Želechovic se vydali k referendu po obědě. V hlasovací místnosti v úřadovně zlínského magistrátu je rušno, neustále přicházejí další voliči.

14:10 Ne všichni obyvatelé Želechovic chtějí samostatnost. "Hlasoval jsem proti, protože se obávám, že po odtržení by obec trpěla nedostatkem peněz," řekl Deníku mladý Želechovičan, který si nepřál být jmenován.

12:45 Referendum zatím probíhá bez jakýchkoli problémů. Potvrdil to předseda místní komise Jaroslav Macháň. "Do hlasování se zatím zapojilo asi třicet procent voličů," prozradil Macháň.

12:00 Největší nápor zažila hlasovací místnost v základní škole v okrsku 68 ráno. Momentálně už je klid. Možná i díky obědu.

11:15 Zhruba 380 obyvatel dnes může volit v hasičské zbrojnici na želechovických pasekách v okrsku 69. Od rána jich ale zatím přišlo pouze něco málo přes 100. Lákadlem může být pro voliče také pivo, které za hlasování na protější zahrádce dostanou zdarma. Točí jej hasič Pavel Malaník. "Když lidi dojdou volit, dáme jim klidně i dvě," dodal s úsměvem hasič.

10:40 V okrsku 67 na úřadovně magistrátu se Deníku k referendu vyjádřil 28-letý Petr Velecký. "Určitě chceme být samostatní," řekl jednoznačně.

10:15 Dobrovolníci obcházejí s urnami želechovické domy a "sbírají" hlasy obyvatel, kteří nemohou sami přijít. Byli i u 78-leté Drahomíry Patákové, která hlasovala pro osamostatnění místní části. "Vždycky jsme byli samostatní, tak proč ne zase," míní důchodkyně.

08:00 V Želechovicích se otevřely tři volební místnosti. Lidé mohou hlasovat.

Podrobnosti o referendu a o tom, co nyní Želechovice čeká, naleznete v pondělním vydání Zlínského deníku.