Na hlasování se v místní části připravovali už delší dobu. Na plakátovacích plochách a ve výlohách obchodů jsou letáky vyzývající k účasti v referendu, jehož přípravný výbor navštívil také všechny domácnosti v Želechovicích.

„Chtěli jsme mluvit se všemi, kteří byli doma a mohou hlasovat. Snažili jsme se jim vysvětlit důležitost tohoto hlasování,“ řekl jeden z iniciátorů referenda Michal Špendlík.

Upozornili prý navštívené na to, že se jedná o zásadní volbu. „Je to ojedinělý akt, ve kterém se mohou vyjádřit pro svou budoucnost,“ podotkl Špendlík.

Podle něj je pětadevadesát procent těch, které přípravný výbor oslovil, pro osamostatnění. „Upozorňovali jsme je, že volit musejí jít všichni, kteří o samostatnost stojí. Aby to nedopadlo tak, že přijde devětačtyřicet procent říct ano a dalších dvacet procent bude sedět doma s tím, že to odvolí mladí,“ poznamenal Špendlík.

Zlínský magistrát přichystal vše pro to, aby byly volby po formální stránce v pořádku. Už včera nechal dopravit do Želechovic hlasovací lístky a nachystat tři místnosti, které zůstaly zamčené až do dnešního rána.

„Jsou připravené i obálky, přenosné hlasovací schránky, plenty a vše, co říká zákon,“ ujistil Tomáš Lang, který je radnicí pověřený organizací místního referenda. Seznamy oprávněných osob, tedy těch, kteří mohou hlasovat, se uzavřely včera ve 14 hodin.

Přihlásilo se 1624 oprávněných voličů, mezi nimi i několik občanů Evropské unie. Aby bylo referendum platné, musí se dostavit nadpoloviční počet oprávněných osob. Aby se místní část osamostatnila, musí souhlasit také více než padesát procent oprávněných voličů.

Výsledky hlasování by měly být známé dnes v noci.

Informace o průběhu referenda v Želechovicích a výsledky hlasování najdete na stránkách www.zlinsky.denik.cz