Podle nich chce výměnou za starší vozy z Kostelce a Štípy radnice místní část, která se 1. ledna stane samostatnou obcí, poškodit.

Místo aut dodali jen odmítavý dopis

Vozidla mají želechovičtí hasiči odevzdat radnici a dostat za ně starší typy z jiných částí města. Rozhodla tak v polovině října Bezpečnostní rada města Zlína. Tu tvoří kromě představitelů města i zástupci Integrovaného záchranného systému. Důvodem výměny je zabezpečení Zlína na krizové situace. A Želechovice nad Dřevnicí už Nového roku součástí krajského města nebudou.

Hasiči měli auta odevzdat už 29. října. Na smluvené místo však přišli s odmítavým dopisem a od té doby komunikují se zástupci radnice písemně. Trvají na tom, aby Zlín s majetkem na území Želechovic nijak nedisponoval. A to až do 1. ledna, kdy podle stanovených pravidel připadne část majetku Zlína právě Želechovicím. Z vyjádření ministerstva vnitra má však magistrát na výměnu vozidel právo.

Radnice: Porušili jste železnou disciplínu

Svým odmítavým přístupem porušili želechovičtí hasiči podle členů Bezpečnostní rady města Zlína základní pravidlo hasičů. „Odmítli respektovat rozhodnutí bezpečnostní rady a neuposlechli mě jako svého velitele. Město Zlín musí chránit své obyvatele, a proto v nejbližších dnech učiní příslušná opatření,“ sdělila stanovisko rady primátorka Ondrová.

Jaká budou, zatím nechtěla konkretizovat. Zdůraznila, že při svém rozhodování se opírá také o vyjádření zástupců Integrovaného záchranného systému, jež jsou členy rady.

Ta ve čtvrtek mimořádně zasedla právě kvůli sporu s Želechovickými. Ředitel odboru Integrovaného záchranného systému a služeb ve Zlíně Hynek Marák, který je také její členem, nic bližšího z jednání sdělit nechtěl. „Nic k tomu říci nemohu,“ uvedl.

Takzvanou železnou disciplínu porušili podle primátorky Želechovičtí opakovaně. „Ani jedna ze dvou želechovických jednotek se nedostavila ve stanovený termín k předání techniky a tím způsobila, že jednotky z Kostelce a Štípy absolvovaly cestu zbytečně,“ uvedla primátorka.

Je to arogance, tvrdí dobrovolníci o požadavku magistrátu

Hasiči z Želechovic i Želechovických Pasek se při svém zasedání ve čtvrtek opětovně utvrdili v tom, že vozidla radnici nevydají. „Informovali jsme o tom paní primátorku, ať jednotky nejezdí na místo zbytečně. Komunikovat s radnicí budeme prostřednictvím právničky,“ sdělil velitel sboru Petr Dolanský.

Požadavek magistrátu na výměnu aut za starší typy považují hasiči za aroganci. „V jednání radnice vidíme finanční motiv, kdy se snaží veškerý nehmotný majetek v Želechovicích do Zlína. A také pomstu za odtržení,“ poznamenal starosta sboru Ladislav Zicha. Pokud bude potřeba, budou prý o vozidla bojovat hasiči zřejmě také právní cestou.

Ondrová: Na auta máme právo

Magistrát a želechovičtí záchranáři si vyměňují názory od 29. října písemně. Na odmítavý dopis hasičům Ondrová odpověděla, že na disponování s movitým majetkem má radnice právo.

„Ze zákona o obcích rovněž nevyplývá, že by nově vznikající obec měla do doby své subjektivity právo omezovat či ovlivňovat nakládání s movitým majetkem,“ připomněla želechovickým primátorka. Nedomnívá se navíc, že by převod hasičské techniky byl zásadní dispozicí.

Dobrovolní hasiči ve spojení s Občanským sdružením Želechovice nad Dřevnicí však nehodlají důvody magistrátu pro předání techniky akceptovat. Zakládají se podle nich na důvodném podezření z neoprávněného nakládání s majetkem.

„Rozhodným okamžikem pro rozdělení majetku je den vzniku nové obce, tedy 1. ledna 2009. Zlín by neměl do té doby zneužívat svého postavení,“ míní člen občanského sdružení Michal Špendlík.

Takové přesuny majetku na poslední chvíli prý považuje za účelové s cílem finančně poškodit budoucí obec. „Nadále trváme na zachování současného stavu a vyčkat dělení majetku. V případě potřeby jsme připraveni podniknout právní kroky, které zajistí dodržování zákonů a ochranu majetku,“ uvedl Špendlík.

Občanské sdružení zvažuje podání trestního oznámení

Podle něj Zlín zbytečně podléhá emocím a vyvolává v občanech pocit ohrožení v důsledku neuskutečněné výměny techniky hasičských sborů.

„Zdůrazňujeme, že spor o techniku se týká Sboru dobrovolných hasičů a nijak neohrozí bezpečnost obyvatel Zlína. K tomuto přesvědčení nás mimo jiné vede i to, že vozidla jsou řádně odhlášena z pohotovosti a v tuto chvíli jsou na nich prováděny práce spojené s pravidelnou zimní údržbou a přípravou na STK. V této souvislosti zvažujeme podání trestního oznámení za šíření poplašné zprávy,“ informoval Špendlík.

Měl by magistrát zasahovat do majetku na území budoucí samostatné obce želechovice? Zapojte se do diskuse pod článkem.