„Řekl bych, že je to cílená ekonomická likvidace dojných krav. Denně vyrobíme šestadvacet tisíc litrů mléka, což znamená za jeden den ztrátu více než padesáti tisíc korun. Svědčí to o jediném. Společnost nestojí o zemědělce,“ povzdechl si třeba František Pospíšil, jednatel společnosti Agroječmínek Chropyně, kde mají více než tisíc krav.

Protože finanční ztrátu jim nikdo nehradí, počítá Pospíšil svým způsobem i s nehorším.

„Tento proces nelze zastavit. Nemohu říct dobytku, aby dojil méně. Pokud se tedy situace nezlepší, může to vést k tomu, že ukončíme činnost,“ upozornil Pospíšil.

Ten sám se protestní akce sice nezúčastní, každopádně ji prý ale schvaluje. „Určitě má smysl, zemědělci to musejí dát najevo. Nynější výkupní cena mléka je opravdu děsná,“ podotkl Pospíšil.

Protestní akci inicioval podle Milana Hebnara z Agrární komory Kroměříž německý svaz chovatelů mléčného skotu.

„Obrátili se také na českou agrární komoru, zda bychom je nepodpořili, a ta souhlasila. Protest je tudíž celoevropskou záležitostí. Začíná v devět hodin u památníku selského povstání v Chlumci nad Cydlinou,“ informoval Hebnar. Dodal, že program má mít pět bodů.

„Shromáždění účastníků, osvětlení problému budoucímu ministru zemědělství Jakubovi Šebestovi, zajištění podpory zpracovatelů mléka. Pátým tématem pak má být nedávno založený mléčný fond, ve kterém jsou peníze třeba na podporu protestních akcí,“ přiblížil Hebnar.

Shromáždění nebude v ten den ale jedinou akcí na obranu rolníků. „V plánu jsou ještě demonstrativní průjezdy zemědělské techniky po městech, ale tentokrát bez blokování dopravy. Tento krok se však nechystá na Kroměřížsku, ani v celém Zlínském kraji,“ poznamenal Jan Hašek, předseda Agrární komory Kroměříž.

„My jsme tímto způsobem nepříznivou situaci řešit nechtěli, nelíbí se nám. Způsobilo by to jen více komplikací,“ uzavřel Hebnar.