1. Hasiči vyjeli kvůli vodě jen jednou

Přívalový déšť z neděle na pondělí nebyl z pohledu hasičů nijak kritický. „Měli jsme v kraji pouze jediný zásah, a to v podjezdu na Dlouhé ulici ve Zlíně, kam se nahromadila stékající voda. Ovšem na tomto místě jsou problémy, kdykoliv vydatněji zaprší," okomentoval mluvčí zlínských krajských hasičů Libor Netopil.

2. Zemědělci: země už byla vyprahlá

„Těšíme se, že už bude vody dost," říká Karel Čadek ze společnosti Lukrom plus v Lípě. „Letos největší škody napáchalo sucho. Většina porostů však už začíná obrůstat. To, co zůstalo v zemi, se teď dere na povrch," dodává spokojeně.

Poznamenal, že úrodě nepomohly ani letošní jarní mrazíky. Poškodily ji. Nejvíce prý řepku ozimou, zčásti kukuřici a slunečnice. Déšť si pochvaluje také ředitelka Okresní agrární komory Zlín Jana Brázdilová.

„Sucha v předchozích dnech byla mnohem horší. Zem už byla vyprahlá. Ale co se týče výnosů, zatím je předčasné dělat prognózu," doplnila ředitelka.

3. Vypadá to podle odhadu na suchý rok

V souvislosti s velmi suchým letošním jarem zmiňuje meteorolog amatér Jaroslav Baný z Vizovic ještě horší loňský listopad.

„Tehdy byly srážky na hodnotě 0,0. To jsem za padesát let svého měření nezažil. V březnu spadlo 14 mm srážek, v dubnu 16 mm. Poslední dva květnové deště udělaly dohromady 18 mm, ale ten poslední poničil hodně ovoce. Nejsem zřejmě správný člověk na prognózy, ale vypadá to na suchý rok. Noční teploty jsou už vyrovnané, ale denní se stále mění. Další srážky by mohly zemědělcům přilepšit, ale to se teprve uvidí. Ztráty však asi budou," doplnil Baný.

4. Drobné deštíky snad lidé vydrží

Jak se chystají na různé varianty počasí organizátoři kulturních akcí? Co když bude zrovna na Valašském divadelním létě pršet?

„Divadelní představení a menší pořady mají krytou variantu, letos ve Společenském domě v Rožnově pod Radhoštěm. Když nevyjde počasí, tak se lidé, kteří mají koupené lístky v předprodejích, nemusejí bát. Samozřejmě velké koncerty se konají vždy a za každého počasí venku v amfiteátru Na Stráni," podotkl David Mlčoch z Pragokoncertu s tím, že počasí ovlivní návštěvnost festivalu poměrně hodně.

Organizátoři Holešovské regaty, jejíž druhý ročník se uskuteční v zahradě zámku v Holešově 23. června, počítají s provizorními přístřešky stany s občerstvením a areálem zámku, kde se mohou lidé schovat.

„Náhradní variantu u kulturních akcí a koncertů však budeme řešit, až situace nastane. Já však doufám, že počasí vyjde, a pokud bude nějaký drobný deštík, tak to snad lidé vydrží," doplnil Michal Žáček z agentury Velryba.

Hasiči počasí hlídají. Kdy je přivolat?

Není snad rok, aby hasiče „neprohnala" nějaká letní bouřka či přívalový déšť. A přestože i oni bedlivě sledují výstrahy meteorologů, ne vždy se jejich předpovědi naplní.

„I tak jsme na podobné situace vždy připraveni. A pokud máme indicie, že by měly být například povodně, jsme schopni předem posílit směny. U přívalových dešťů ale nic takového předvídat předem nejde," vysvětlil mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.

Jenomže právě při nich dochází k masivním zatopení sklepů, k pádům stromů a nebo naplavením různých předmětů, které ucpou kanalizační odtoky.

„Tyto typy bouřek jsou prostě nepředvídatelné a právě i to je na tom nejnebezpečnější i z hlediska lidských životů," podotkl Netopil. Například loni postihly lokální záplavy prakticky celé území Zlínského kraje. Bohužel si vyžádaly i dva lidské životy.

V jakých případech ale volat hasiče? Prakticky kdykoliv.

„Samozřejmě že hlavním kritériem je ohrožení života či majetku. Nicméně u záplav jde o situace, kdy jsme prakticky jediní, kdo má potřebnou techniku k odčerpávání vody třeba ze sklepů. Zda na místo vyjedou jednotky, rozhoduje důstojník. Případně lidem poradíme, kam se obrátit," poznamenal ještě mluvčí hasičů. 

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU