Takový je verdikt otrokovické starostky Radoslavy Matuszkové. Zároveň nechává prošetřit, zda Rod nespáchal jiný správní delikt s důsledkem ohrožení a poškození majetku občanů i města. Svými dopisy na ministerstvo zemědělství a životního prostředí chce i Matuszková apelovat na to, aby byl co nejdříve dokončen obchvat Otrokovic, který by měl potopám zabránit také. Rod však prohlásil, že nic platit nehodlá.

Třikrát za rok vyplavení

Kvítkovičtí občané byli během jediného roku třikrát vytopeni. S velkou vodou se potýkali loni v červnu a letos v květnu a červnu znovu. Přestože jsou si vědomi, že počasí neporučí, viní ze své zoufalé situace i předsedu Plemenářských služeb Otrokovice Františka Roda. Ten totiž nechává sázet na blízká pole kukuřici, která nezadržuje vodu. Zemědělec však tvrdí, že se nedopouští ničeho nezákonného.

Problém se proto lidé rozhodli řešit se starostkou města. Na první jednání začátkem června jich přišlo na radnici asi deset, při druhém tento týden už skoro třicet. „Chceme, aby došlo k nápravě. Přestože pan Rod slíbil, že nebude po následující dva roky kukuřici sadit, jakou máme jistotu do budoucna?“ ptá se čtyřiačtyřicetiletá Miluše Martináková.

Podle starostky je ale problémem číslo jedna absence protipovodňových opatření na polích u kvítkovických domků. „Zemědělec hospodaří nezodpovědně. Na polích nejsou vymezené rýhy a ani travnaté pásy, které by vodu a s ní spojené kvantum bahna zbrzdily,“ objasnila.

Právě z toho důvodu se na něm chystá uplatnit náhrady škod. „Zatím nedokážu říct, jaké částky dosáhnou. Započítáme do ní i náklady na úklid, které se týkají i města,“ přiblížila. Současně pověřila právní a přestupkový odbor radnice, aby prošetřil, zda ze strany zemědělce nedošlo ke spáchání jiného správního deliktu s důsledkem ohrožení a poškození majetku obyvatel i města.

„Potvrdí-li se mé podezření, může dostat finanční pokutu až do výše tři sta tisíc korun. Pokud by se nenaplnilo, budeme hledat jiné cesty, jak situaci řešit. Ty však v tuto chvíli sdělovat zatím nechci,“ uvedla Matuszková.

Ředitel Rod rozhodně nesouhlasí s tím, že by hospodařil nezodpovědně. „Kontrolní orgán, který náš podnik dozoruje, nikdy žádná pochybení neshledal. Nic neporušuji, a proto také žádné škody, které zavinil déšť, platit nehodlám,“ sdělil.

Na prověření spáchání jiného správního deliktu má potom radnice podle něj jednoznačně právo. „Vím však, že se neprokáže. Příčinou bylo, že na území, z něhož stéká voda do polí, spadlo šedesát tisíc kubíků vody. Následný problém je potom v kanalizaci, která ji nedokáže pobrat,“ míní Rod.
Jak už však dříve sdělil místostarosta Stanislav Mišák, kanalizace není stavěna na to, aby kromě vody dokázala přijmout i bahno.

Rod je však připraven se bránit. „Pokud mé argumenty neprojdou, budeme řešit spor soudní cestou,“ dodal.

Proti vodě a blátu pomůže obchvat

Podle osmačtyřicetiletého Rostislava Zálešáka, kterého v minulosti postihla voda s bahnem nejvíce, by důležitým způsobem ochrany před povodněmi bylo také dokončení otrokovického obchvatu. „Působil by jako suchý poldr a vodu rozmělnil,“ míní obyvatel Kvítkovic.

Obchvat má být však dostavěn podle vyjádření Ředitelství silnic a dálnic nejdříve až v roce 2011. „Dokončujeme dokumentaci pro stavební povolení a připravujeme se vykupovat pozemky, přes něž má stavba vést. Jelikož se musíme držet tabulkových cen, může se vyjednávání s majiteli protáhnout,“ sdělila zástupkyně ředitele Drahomíra Stupárková.

Otrokovická starostka se proto chystá poslat dopisy na ministerstvo zemědělství a životního prostředí, v nichž chce představitele resortů upozornit na nutnost urychlení výstavby.