Dodavatelé zemního plynu neplánují před letošní topnou sezónou zvýšení jeho ceny

„Zákazníkům RWE z řad domácností se od 1. října 2010 ceny zemního plynu nezmění. Před prvními zimními měsíci se podařilo ceny plynu pro zákazníky RWE stabilizovat,“ sdělil mluvčí společnosti RWE Transgas Martin Chalupský.

Ani další z významných dodavatelů této energie v kraji, společnost E.ON nebude cenu zemního plynu před topnou sezónou zvyšovat. „Naše společnost nebude od 1.října měnit ceny plynu, ty tedy zůstávají na úrovni cen 3. čtvrtletí letošního roku. Důvodem je stabilní situace na velkoobchodním trhu s plynem a relativně stabilní vývoj kurzu české koruny vůči zahraničním měnám,“ uvedl mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha.

Jeho cena se přitom odvíjí od řady faktorů. Vypočítává se na základě nákladů na pořízení plynu. K nim patří ceny ropných derivátů a černého uhlí.Významně je cena plynu však ovlivněna také kurzem české koruny vůči dalším měnám.

Záleží

„Na základě vývoje cen ropných derivátů bychom museli jít nyní s cenou nahoru, ovšem koruna v posledních měsících vůči dolaru výrazně posílila a vliv ropy smazala,“ přiblížil tento mechanismus člen představenstva RWE Transgas Tomáš Varcop. Dále se k těmto součástím připočítávají náklady obsluhy, připadající na tento segment.

„Cena ropy a tím pádem i cena zemního plynu je svázána s cenou amerického dolaru. Další skutečností je nákup takřka celé spotřeby zemního plynu v České republice z Ruska a Norska. Platba za nakoupený zemní plyn je uskutečňována v amerických dolarech a eurech. Energie jsou obchodovány na společných burzách, a proto se vzájemně ovlivňují,“ uvádí se v informaci z odboru plynárenství Energetického regulačního úřadu, který reguluje ceny za distribuci a přepravu zemního plynu. Hlavním aspektem určujícím cenu ostatních energií je cena ropy, ostatní energie pak s různými odchylkami sledují a kopírují její vývoj.

Krize se odběrů zatím nedotkla

Přestože se hovoří o všeobecném šetření v souvislosti s ekonomickou krizí, dodavatelé plynu zatím nepotvrdili, že by se tento trend týkal také jejich maloodběratelů. Nepoměrně větší vliv má na snížení či zvýšení odběru zemního plynu podle slov jejich mluvčích počasí. „Nezaznamenali jsme prakticky žádný pokles spotřeby plynu v důsledku hospodářské recese. Daleko větší měrou se na případných výkyvech podepisuje chladné počasí, které zvyšuje samozřejmě celkovou spotřebu,“ konstatoval Vladimír Vácha.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

Stejné zkušenosti popsal i jeho kolega ze společnosti Jihomoravská plynárenská, patřící pod skupinu RWE, která zabezpečuje dodávky zemního plynu také pro Zlínský kraj. „Trend snižování spotřeby vlivem úspor, ke kterým patří zateplování, modernizace spotřebičů a dalších se projevuje již několik let ve stejné míře, tedy i v letošním roce. Velký vliv však má charakter počasí. Dá se říci, že teplé počasí mělo mnohem větší vliv a projevilo se snížením celkové spotřeby plynu,“ podotkl regionální mluvčí společnosti RWE Transgas Jiří Bezděk.

Skutečnost, že do konce letošního roku nedojde ke zvýšení cen zemního plynu, který řada odběratelů využívá také k vytápění, zákazníky největších dodavatelů ve Zlínském kraji potěšila. „Jsem ráda, že aspoň do ledna se nic nebude měnit. I tak si dáváme na zbytečné plýtvání pozor, ale pokud by přišly větší mrazy, bylo by to jistě náročnější,“ myslí si například Markéta Hošková ze Zlínska.

V současné době vydá podle informací od zástupců dodavatelů zemního plynu průměrná domácnost, která využívá plyn pouze k vaření, zhruba sto korun měsíčně na úhradu této energie. U rodiny, která na plynu vaří a rovněž jím vytápí také rodinný dům, se jedná asi o dvanáct set korun z jejich měsíčního rozpočtu.