„Jedinečná žena s útlým tělem, nádherným úsměvem a velikým srdcem, výjimečná a inspirující muzikantka, precizní profesionálka a živelná improvizátorka, majitelka andělského hlasu a třech Andělů, křehká, ale energická a statečná bojovnice, podlehla těžké nemoci. V nebeském kůru už hraje na housle a zpívá Jitka Šuranská, naše kamarádka a primáška z Malovaného na skle,“ zavzpomínali na talentovanou umělkyni zaměstnanci Městského divadla Zlín na sociální síti Facebook.

VŽDY USMĚVAVÁ

„28. října 2019 odešla po těžké nemoci naše kolegyně a kamarádka, houslistka, zpěvačka, skvělá muzikantka, trojnásobná držitelka ceny Anděl, vždy usměvavá Jitka Šuranská. Jituško, nikdy nezapomeneme,“ o předčasném úmrtí teprve jednačtyřicetileté umělkyně informovali na webových stránkách její kolegové z Filharmonie Bohuslava Martinů.

Jitka Šuranská podlehla rakovině. „Bál jsem se o ni převelice dlouhou řadu měsíců. Nejvíce v posledních dnech, kdy přestala odpovídat na mé zprávy,“ přiznal její kolega písničkář Zbyněk Horvát, známý pod uměleckým jménem Ziggy.

Boji se zákeřnou nemocí podlehla Jitka Šuranská v pondělí 28. října. O svém zdravotním stavu informovala fanoušky koncem letošního května, kdy na Facebooku zveřejnila fotografii se šátkem. „Milí přátelé, měním na čas image, a protože se chci vyhnout otazníkům ve Vašich očích, až se potkáme, ano, řeším nějaké zdravotní obtíže, prognóza je velmi dobrá a muzika mi dělá o to větší radost, i když upřímně – slyším v tom teda prd,“ připsala k fotografii houslistka, která s nemocí bojovala nejen s nadějí, ale také se smyslem pro humor.

Poslední rozloučení s Jitkou Šuranskou se uskuteční v sobotu 2. listopadu ve 14.00 hodin ve smuteční síni v Babicích. Po skončení obřadu bude uložena do rodinného hrobu.

Jitka Šuranská

- Narodila se roku 1978 v Kudlovicích u Uherského Hradiště. Folklor moravského Slovácka byl inspirací pro její pozdější tvorbu.

Housle studovala na základní umělecké škole v Uherském Hradišti. Poté absolvovala brněnskou konzervatoř.

Zajímala se o tradiční Moravskou muziku. Deset let působila v Cimbálové muzice Stanislava Gabriela.

Od roku 2004 tvořila duo s Jiřím Plockem, který ji přivedl k žánru world music. V roce 2012 začala vystupovat sólově.

Spolupracovala se skupinou Pacora. Vystupovala také v projektu MDŽ s podtitulem Muzikantky, Dámy Ženy.

Za projekty Písňobraní a Nězachoď slunečko získala hudební ceny Anděl.

Věnovala se také vážné hudbě, byla členkou Filharmonie Bohuslava Martinů.