„Krátce před půlnocí se na nás obrátila obyvatelka bytového domu na sídlišti Jižní Svahy s prosbou o pomoc. Do jejího bytu totiž oknem vlétl netopýr a vzájemné antipatie vylučovaly smírné řešení bez intervence ozbrojených mužů,“ uvedl mluvčí strážníků Pavel Janík.

Na místo proto zamířila motorizovaná hlídka, která je vycvičena v odchytu zvířat. „Tentokrát si strážníci vystačili s krabicí od bot, kam vystrašeného netopýra nakrátko umístili. Následně mu pak umožnili bezpečný odlet do volné přírody,“ popsal mluvčí.

„Ačkoliv netopýr nepatří mezi miláčky davů, je dobré vědět, že je jediným ze savců, který dokáže létat, a to velmi rychle a obratně. Všechny druhy netopýrů patří mezi chráněné a doopravdy můžeme uklidnit, že ti tuzemští krev nesají. Jejich rejdištěm je volná příroda, ale občas se vyskytnou také v lidských příbytcích,“ připomněl Janík.

Pokud o takové setkání lidé nestojí, strážníci doporučují větrat večer jen těmi okny, která jsou osazena sítí proti hmyzu. Větrání okny ve ventilační poloze netopýra od návštěvy domácnosti neodradí.

„V případě, kdy se jedná o neobývanou domácnost, se pak může v domě či místnosti zahnízdit celá kolonie. Pozdější návrat člověka do těchto prostor pak bývá vykoupen velkou mírou zděšení a je nutno se vypořádat nejen se samotnými okřídlenými živočichy, ale také s jejich čpícími exkrementy a uhynulými druhy,“ uzavřel mluvčí.