Jakých trestných činů se ženy ve Zlínském kraji nejčastěji dopouští?

Nejčastěji se ženy dopouštějí majetkové a hospodářské trestné činnosti, například úvěrových podvodů.

Jaké je celkové srovnání trestných činů spáchaných ženami a muži za loňský rok ve Zlínském kraji?

Z celkového počtu 4800 stíhaných lidí ve Zlínském kraji bylo více než 500 žen. Dalo by se tedy říct, že každý osmý obviněný člověk je žena. Násilné trestné činy jsou jednoznačně doménou mužů, i když vloni byly například dvě ženy obviněné z vraždy, třetí z pokusu.

Dá se obecně říci co vede ženy k páchání trestné činnosti?

Ženy se dopouštějí opravdu jen zlomku trestných činů. Může za tím být samozřejmě alkohol i finanční nouze, myslím, že jejich motivy se neliší od těch „mužských".

Jak probíhá vyšetřování případů, kdy pachatelem je žena? Zkouší na policisty například „ženské zbraně"?

Zkoušet mohou jakékoliv ženské zbraně: od hlubokých výstřihů přes laškování až po pláč a hysterii. Obávám se však, že kolegové na všech úrovních – od obvodů přes okresní po krajskou kriminálku – jsou vůči něčemu takovému rezistentní. Jedna oběť znásilnění brutální akt popisovala tak chladně a racionálně, že jí to vyšetřovatel téměř nechtěl věřit, pachatele jsme nakonec ale našli a vše se potvrdilo. Jedna dívka zase velmi plakala, vyžádala si psychologickou podporu i lékařské ošetření a přitom její příběh o znásilnění byl zcela smyšlený. Opravdu se projevy emocí nemůžeme řídit.

A teď trochu z jiného konce: Jsou ženy častěji oběťmi trestných činů než muži?

Ze statistik vyplývá, že nejsou. Mezi 18–60 lety – tedy v nejpočetnější kategorii – bylo obětí 401 mužů a 330 žen. Obrací se to až v dalších dvou kategoriích, tedy seniorské – nad šedesát let, tam se obětí trestného činu vloni stalo 54 mužů a více než 71 žen. A další rizikovou skupinou jsou mladá děvčata. Mezi 0–18 lety se jich terčem trestného činu stalo téměř osmdesát, naopak chlapců bylo jednatřicet (do jisté míry to ovlivňuje například trestný čin pohlavní zneužívání). Ovšem jsou to jen statistiky, na které je třeba se dívat s určitým odstupem.

Zaujal vás nějaký příběh ženy, která se dopustila trestného činu?

Zcela netypický případ se stal na konci roku 2012 ve Velkých Karlovicích. Tehdy třiasedmdesátiletá žena pobodala svého o tři roky staršího manžela. Soud nakonec její případ nekvalifikoval jako vraždu a ona dostala podmínku. Potvrdilo se totiž, že paní byla většinu svého života manželem brutálně týrána, a to jak psychicky (např. před ní chladnokrevně zabíjel zvířata, která měla ráda), tak i fyzicky (způsobil jí i vážná zranění).

To potvrdilo znalecké zkoumání a samozřejmě výpovědi mnoha svědků. V poslední chvíli to byl spíš boj kdo s koho. Velmi složitý případ. Ne na dokazování – paní se ihned bez okolků přiznala – ale lidsky složitý.