Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Židé začínají slavit Svátek světel

Zlínský kraj - Prosinec není obdobím pouze křesťanských svátků. Čtvrtkem počíná židovská Chanuka známá též jako Svátek světel. Slaví se po osm dní a začíná podle židovského kalendáře 25. dnem měsíce kislev, který letos vychází na 2. prosince.

2.12.2010 1
SDÍLEJ:

Chanuka je jako svátek světel provázena zapalováním svící na osmiramenném svícnu chanukia. Deváté pomocné rameno slouží k odkládání svíčky určené k zapalování. Foto: Krnovská synagoga

Na rozdíl od gregoriánského kalendáře začíná židovský den západem slunce, takže první den Chanuky vlastně začal včera při soumraku.

Původ slova Chanuka není jednoznačný, jednou z možností je odvození od hebrejského slova zasvěcení. Ve 2. století př. n. l. byli židé pod nadvládou Sýrie. Sice platili vysoké daně, ale žili v autonomním státě a platila pro ně náboženská svoboda. To se ovšem změnilo, když nastoupil na trůn Antiochus IV. Epifanés, který postavil judaismus mimo zákon a podnikal násilné kroky k jednotě náboženské i politické. Za jeho vlády došlo k masakrování židovského obyvatelstva a byl vyrabován Šalamounův chrám, do kterého Antiochus nařídil postavit Diovu sochu.

Toto jednání vedlo k velkému povstání Makabejských, které bylo nakonec úspěšné. Poté co byl získán zpět Jeruzalém, se v Chrámu měla zažehnout menora, aby hořela každý den. Židé však našli jenom jednu konvičku s posvátným olejem, v níž bylo tak málo oleje, že by vystačil na jediný den. Jenže se stal zázrak a menora hořela po osm dní a během té doby byl připraven nový olej. Jako připomínka tohoto zázraku byl ustanoven tento osmidenní svátek.

Hlavním obřadem Chanuky je rozsvěcování světel na osmiramenném svícnu zvaném chanukija. Každý večer po západu slunce, nejvýše však hodinu po setmění se postupně zapálí o jednu svíci víc, až poslední večer hoří všech osm. Na svícnu bývá ještě devátá svíce zvaná šamaš (sluha), která slouží k zapalování ostatních svící. Tohoto posvátného světla se nesmí používat pro jiné účely než pro oslavování Boha a jeho spásných činů. Chanukija bývá umístěna na viditelném místě, třeba na okně, aby si kolemjdoucí mohli připomenout zázrak.

Při oslavách Chanuky se pronáší požehnání a zpívají se různé písně. Také je zvykem dávat chudým a dětem peníze (chanuka gelt), tento zvyk se v mnoha rodinách přeměnil na obdarovávání dárky, aby se židovské děti necítili znevýhodněny proti ostatním, kteří slaví Vánoce. Tradičně se také připravují jídla na oleji, jako bramboráky (latkes) nebo koblihy.

Zejména v Severní Americe došlo ve 2. pol. 20. stol k nárůstu významu Chanuky, jako alternativě k oslavám Vánoc. V dnešním Izraeli se Chanuka přeměnila na oslavu vojenské síly a odhodlání. Jde o snahu překonat představy o bezmocné židovské diaspoře.

Chanuka Sameach – Radostnou Chanuku!

Viktor Chrást

2.12.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Výstava Svět kostiček v muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně.
19

Krotitelé duchů, Mimoni, Star Wars či série Lego Frozen, i to je svět kostiček

Slovenský reprezentant Ján Greguš v minulosti působil v Baníku Ostrava nebo Jablonci, odkud zamířil právě do Kodaně.
5

Spoluhráči z Kodaně po losu nevěděli, kde Zlín leží, tvrdí Greguš

Stavbě přehrady předchází výkup pozemků. Cena až 6 tisíc za metr čtvereční

O tom, že se bude ve Vlachovicích budovat přehrada, věděli už naši praprarodiče. Dočká se jí v dospělosti generace našich dětí. „Klidně s tímto projektem zestárneme. Dílo takového rozsahu a výjimečné důležitosti za to stojí,“ říká starosta Vysokého Pole Josef Zicha.

Nabourala se třemi promile a ujela

Jednapadesátiletá řidička nabourala na Jižních Svazích ve Zlíně do jiného auta a ujela. V krvi měla skoro tři promile. Vozidla si všiml svědek, který zavolal na tísňovou linku policie.

Na svou matku šel nožem

Ve vazbě skončil 49letý muž ze Zlína, který měl vydírat svou 70letou matku, s níž žije ve společné domácnosti. Hrozí mu až osm let vězení.

AKTUALIZOVÁNO

Hubertova jízda? Jde to i bez lišky. Podívejte se

Patrona jezdců a lovců si připomněli o víkendu v Držkové na Zlínsku. Hubertova jízda ukončila v obci jezdeckou sezonu. „Na prvním ročníku jsme měli jenom pět koní,“ vzpomněl organizátor akce Jaroslav Šarman. Letos vyjelo z Patriot campu Držková jezdců jednou tolik. Konal se už čtvrtý ročník.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení