Před deseti lety prožívala Alena manželskou krizi. „Partner se stále více zadlužoval a peníze na domácnost mi nedával. Neměla jsem ani na nájem,“ vzpomíná na těžké období.

Na odboru sociální péče jí poradili, aby navštívila domov pro matky s dětmi v tísni, kde nakonec i s dětmi zůstala. „Společně s konzultantkou jsme vypracovaly splátkový kalendář. Daří se mi vracet dluhy, které manžel za roky nadělal a které jsem se smluvně zavázala zaplatit,“ uvedla Alena. Pobyt v domově jí pomohl i po psychické stránce.

V současné době plánuje odchod ze zařízení, má už sjednaný podnájem. „Žiji z rodičovského příspěvku a mateřské, ale něco do začátku nového života jsem si v domově našetřila,“ vysvětluje.

Lidé z nižší sociální vrstvy podle vedoucí Charitního domova pro matky s dětmi v tísni Evy Danielové již pocítili dopad lednové reformy. Například platby u lékařů a v lékárně jsou podle ní pro matku se dvěma dětmi poměrně vysoké. „Považuji je za nespravedlivé. Dítě se nemůže samo rozhodnout, zda opravdu musí lékaře navštívit, tak jako dospělý. Navíc pokud rodiče odkládají vyšetření kvůli nedostatku peněz, může u dítěte dojít k zanedbání péče,“ míní Danielová.

Ročně najde v Charitním domově pro matky s dětmi v tísni azyl zhruba sto dvacet osob, včetně dětí. „Často jde o ženy, které zažily domácí násilí. V řadě případů jejich partner slušně vydělává, ale odmítá jim peníze dát, a proto nedosáhnou ani na sociální podporu,“ vysvětlila Danielová.

Běžná lhůta ubytování zlínského azylového zařízení je tři až šest měsíců, maximálně však jeden rok. Žena zaplatí za pobyt šedesát korun denně a třicet korun za dítě, v průměru se částka za měsíční pobyt pohybuje kolem 2700 korun.