Téma moderního cestovatelství a zejména putování Miroslava Zikmunda a Jiřího Hanzelky mají své stálé místo v expozici Princip Baťa.

"Zde se také odehrávala část programu. Celý den byly k vidění filmové dokumenty z cest H+Z a doprovázely je interaktivní programy připravené našich lektorů. Pro milovníky fotografií je ve třetím patře mrakodrapu k vidění kolekce z archívu H+Z, kterou doplňují současné srovnávací fotografie pořízené Expedicí Z101 v Africe těchto dnů," přiblížila kurátorka muzea Magdalena Preiningerová.

Vynikající pracovníky školství opět vyznamenali v Muzeu J. A. Komenského
Vynikající pedagogové z celého kraje dostali ocenění. Koho vybrala komise?

Legendární Tatra 87

Před budovou 14 byly jako připomínka legendární Tatry 87, která s cestovateli zdolala na první cestě přes 60 tisíc kilometrů, vystaveny právě veteráni značky Tatra.

Cestovatelské objevy Zikmunda a Hanzelky přilákaly do Zlína i Janu Vítkovou a Petra Hanzela z Třeboně.

"Samozřejmě na cestách propagovali značku Tatra. Jsme fandové českých motocyklů a aut a proto jsme tady," prozradil pár, proč si udělal v pátek výlet do Zlína.

Sobotní oslavu si nenechala ujít ani členka expedice Z 101 Linda Piknerová, která přesně před rokem vyjela po stopách H+Z napříč Afrikou a Amerikou.

"Hlavní tváří tohoto projektu je Tomáš Vaňourek, který je stále v Africe, a i když jsme si mysleli, že Afriku projedeme do konce roku 2021, celý letošní rok budeme v cestě po Africe pokračovat. Následovat bude jižní, pak severní Amerika a potom se uvidí," nadhodila Linda Piknerová.

Přiblížila, co je cílem jejich snažení.

"Navazujeme na Zikmunda a Hanzelku, dá se říct, že jsme jejich následovníci. Inspirovali nás. Cílem cesty expedice Z 101 je jejich dílo připomínat a rozšiřovat. Vydáváme se i na jiná místa, než která navštívili oni, po jejich vzoru jedeme autem napříč Afrikou, Amerikou a vytváříme mimo jiné srovnávací fotky po 75 letech. Kolekce srovnávacích fotografií z Tuniska, Egypta a Súdánu je nyní k vidění v mrakodrapu," dodala cestovatelka.

Výstava fotografií M. Zikmunda a J Hanzelky. Kongresové centrum Zlín
Archiv Hanzelky a Zikmunda láká vedle cestovatelů a filmařů i historiky, geology

Vzpomínka na Lesním hřbitově

Letos se připomínka významného data musela poprvé obejít bez účasti Miroslava Zikmunda.

„Jeho osobnost si v tento den připomeněli blízcí známí i veřejnost na Lesním hřbitově u jeho hrobu,“ uvedla Magdalena Preiningerová, kurátorka archívu H+Z. Den uzavřela Filharmonie Bohuslava Martinů koncertem Cestovatelské legendy H+Z v Kongresovém centru.