Provozovatelům lyžařských svahů na Zlínsku přišel prudký pokles teplot vhod. „Jednoznačně jej vnímáme pozitivně, pro zasněžování technickým sněhem máme nyní ideální podmínky,“ sdělil František Maliňák ze SKI areálu Jasenná-Syrákov. Jeho slova potvrdil provozovatel Lyžařského areálu Trnava-Luhy Martin Tomšů. „Po oteplení jsme příchod zimy uvítali. Sněžná děla nám chrlí sníh a můžeme tak prodloužit letošní sezónu. O víkendu jsme tu měli závody a díky ochlazení byla trať pro všechny účastníky perfektně připravená,“ pochvaluje si.

Že má počasí vliv také na návštěvnost kin, připustila vedoucí provozní manažerka Golden Apple Cinema ve Zlíně Hana Novotná. „Počet diváků nám při špatném počasí vždy naroste. Při mrazech to není sice tak markantní jako když prší, poněvadž mnoho lidí jezdí na hory, ale znát to je,“ nastínila.

Společnosti nabízející zateplení oken pomocí izolačních skel profitují na nízkých teplotách také. „Zvýšený zájem o jejich montáž v těchto dnech určitě zaznamenáváme. Lidé totiž právě kvůli mrazům často poznají, že s okny mají problém. To je pak impulsem k tomu, aby přišli k nám,“ říká Klára Vernerová ze společnosti Topspur sídlící v Napajedlích.

Mrazy nenazlobily ani energetiky. „Když se takovým způsobem ochladí, našemu byznysu se hned daří lépe. Lidé více topí a i efektivnost naší výroby se zlepšuje,“ objasnil výkonný ředitel společnosti Alpin Zlín Jaroslav Kulhánek, jenž ale dodal, že letošní únor z hlediska teplot není nijak mimořádný.

Nemocní a řidiči

Z pořádné zimy nemají naopak pražádnou radost lidé náchylní k nemocem.

„Chladné počasí se podílí na vyšším výskytu respiračních onemocnění. Zejména z toho důvodu, že lidé častěji vlivem přecházení z tepla do zimy či nevhodným oblékáním a obouváním, umožní různým virům a bakteriím uplatnit své virulentní vlastnosti,“ informovala vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Hana Tkadlecová. Dle jejího mínění hraje v zimním období svou úlohu i to, že lidský organismus je vyčerpanější po psychické i fyzické stránce. „Významná je i ta skutečnost, že se lidé díky zimě více zdržují v uzavřených nevětraných prostorech,“ poukázala Tkadlecová.

Řidičům usedajícím každý den do svého vozidla působí aktuální počasí také značné problémy. Častěji je trápí zejména nejrůznější poruchy. „Běžně to tak bývá, že když se ochladí, máme více práce. Měníme hlavně autobaterie a kapaliny do ostřikovačů. Ty mají často účinnost jen do –10°C a je-li větší zima, působí to problémy,“ konstatoval Vít Mrva ze zlínského Autoservisu Bačík.

Žádným překvapením není jistě fakt, že mrazy řádně trápí i lidi bez domova. Ti během nich ve zvýšené míře využívají šatníku Charity Zlín. „Chodí si k nám pro oblečení, které potřebují. Začínáme však pociťovat nedostatek kalhot, ponožek, spodního prádla nebo bund, tedy součástí oděvu, které jsou právě při těchto nízkých teplotách zapotřebí nejvíce,“ stýská si pracovnice charitního šatníku Zuzana Vlčková.

S velmi promrzlou zemí se musejí potýkat i hrobníci. „Vykopání hrobu jim trvá déle a je pro ně fyzicky mnohem náročnější. To se také odráží na ceně výkopu, která je při takových teplotách pochopitelně o něco vyšší,“ přiznává Bohumír Přibylák ze stejnojmenné zlínské pohřební služby.

Zemědělci jsou v klidu

Poněkud překvapivě si zatím na velká chladna bez sněhové pokrývky nestěžují zemědělci. „Pár takových dní nic neovlivní. Problém by mohl nastat až ve chvíli, kdy by teploty klesaly pod –15°C déle než týden. To by hrozilo plodinám vymrznutí. Stejně tak problematické jsou velké teplotní výkyvy, které rostliny ohrožují vyzimováním, při kterém se jim přetrhají kořínky,“ prozradil předseda zlínské agrární komory Petr Slovák.

Podobně neutrální postoj zaujímají k současným klimatickým podmínkám i myslivci. „Není sníh, takže zvěř má dobrý přístup k přirozené potravě. Mrazy by byly kritické až v momentě, kdy by se více dní pohybovaly kolem dvaceti stupňů pod nulou. To by už zvířata mohla být hodně zkřehlá. Prozatímní přirozený průběh zimy by je však nijak neměl ohrozit,“ říká předseda Okresního mysliveckého spolku Zlín František Libosvár.

Podle Iva Koláře, který se podílí na provozu otevřeného kluziště v Březnici, nemají mrazy pro bruslaře žádný velký význam. „Letošní zima je k nim hodně nevlídná. Provázejí ji neustálé výkyvy počasí, a tak už ani neledujeme. Po neděli může být 10°C a led by se nám znovu, jako už v této sezoně několikrát, rozpustil,“ vysvětlil Kolář s tím, že jej to mrzí hlavně kvůli dětem. „Nedá se s tím ale nic dělat,“ uzavřel.

Mrazy by měly Zlínsko sužovat ještě několik dní. Výraznějšího oteplení se dočkáme až o víkendu, kdy by teploty měly znovu vyskočit nad bod mrazu.

Viktor Chrást