Exprimátorka Ondrová je v důchodu, náměstkové Janečka a Hladík podnikají. Kolegové Steska a Šenkýř jisto nemají

Někdejší náměstkové zlínské primátorky pobírali minulé čtyři roky na radnici kolem šedesáti tisíc hrubého měsíčně. O několik tisícovek více měla i první žena města Irena Ondrová. Po komunálních volbách se ale karty obrátily.

Exprimátorka i její bývalé pravé ruky dostanou sice za práci na magistrátu od státu tučné odstupné. Ona kolem tří set tisíc korun, ostatní až zhruba dvě stě padesát tisíc podle délky mandátu. Věčně ale z této finanční injekce nevyžijí. Vracejí se proto i ke svým dřívějším aktivitám. Jako třeba někdejší 2. náměstek Miroslav Hladík.

Hladík bude radit

„Mám svou firmu. Jsem auditor a daňový poradce a svou profesi jsem částečně vykonával i jako radní. I když člověka mrzí, že neuspěje ve volbách, vstupoval jsem do politiky s tím, že se mám kam vrátit,“ sdělil Hladík, který je nyní řadovým zastupitelem.

Podnikání se v tuto chvíli naplno věnuje i dřívější 1. náměstek Martin Janečka. Také exprezident hokejového klubu PSG Zlín obsadil totiž pouze zastupitelské křeslo.

„Před dvěma dny jsem se stal ředitelem jedné ze svých společností, která se zabývá nákupem a prodejem pohledávek, pronájmem nebytových prostor, nemovitostí a developerstvím,“ upřesnil Janečka. Dodal, že podnikání jej živí od roku 1991, a to velmi dobře. Do dalších společností, které spoluvlastní, nastoupí během měsíce a půl.

Steska na ÚP nešel

Janečkův exkolega Hynek Steska podle svých slov nikdy nepodnikal. Ale na úřadě práce také není, ani se tam přihlásit neplánuje. „Mám něco rozjednaného, ale než se rozhodnu, nechci o tom mluvit,“ poznamenal tajuplně Steska.

Placené místo nemá zatím jisté ani Miroslav Šenkýř, který měl na radnici na starosti dopravu i územní plánování. Přihlásil se do výběrových řízení, které nechce specifikovat, ale je si prý vědomý věkového handicapu, který má. Je mu totiž 58 let.

„Jsem ale také osoba samostatně výdělečně činná. Mohu využít živnostenských listů, které mám. Týkají se inženýrské činnosti,“ přiblížil Šenkýř. Dosavadní primátorka Irena Ondrová je o tři roky starší než její exnáměstek. Na úřad práce se hlásit nemusela, pobírá starobní důchod. „Chci se plně věnovat práci v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání a zůstávám členkou Správní rady Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně,“ sdělila už těsně po volbách, kdy uvolnila své křeslo zastupitele kolegovi Ondřeji Andrysovi.

Naprosto bez obav může být lidovec Miroslav Kašný. Náměstkem primátorky byl doposud a je jím znovu. Přestože je persona v čele radnice jiná. Na post ředitele Základní umělecké školy Zlín se tedy v následujících čtyřech letech nevrátí.