Zlínský heliport je obsazený někdy i třikrát týdně. Ve středu startoval vrtulník dvakrát

Jelikož zlínská záchranka nemá vrtulník vlastní, přivolává si pravidelně leteckou posádku z kraje Jihomoravského, Olomouckého nebo Moravskoslezského. Konkrétně podle toho, která to má k pacientovi nejblíže nebo kam je potřeba nemocného převézt.

„Někdy využijeme letecké služby třikrát týdně, jindy zase jednou za čtrnáct dní. Například ve středu jsme ji ale přivolali dvakrát. Kvůli ženě, která hořela na zlínském náměstí, a potom kvůli mladému muži, na nějž se překlopil ve Všemině traktor,“ přiblížil mluvčí zlínských záchranářů Petr Olšan.

Vysvětlil, že převoz vrtulníkem je potřeba primárně pro lidi po těžkých dopravních nehodách, kteří utrpí vícečetná zranění nebo třeba poranění páteře a mozku. Na heliportu ale přistává také například kvůli dětem, které musejí dýchat prostřednictvím ventilátoru, nebo v případě, kdy někomu hrozí amputace končetiny.

„Čas hraje v těchto případech velkou roli. Navíc transport vrtulníkem je šetrnější než po silnici,“ poznamenal Olšan.

Vyhrajte lístky na festival Ludkovická plečka

Vyhrajte 4 x 2 vstupenky na vyhlášený festival Ludkovická Plečka v Ludkovicích na Luhačovicku, který se koná 24. července.

Více informací o festivalu a soutěži zde!

Vyhrajte vstupenky na koupaliště do Otrokovic

Vyhrajte 10 x 2 celodenní vstupenky na Městské koupaliště v Otrokovicích, které je do soutěže poskytlo.

Více informací o koupališti a soutěži zde!

Letecká zdravotnická záchranná služba z Olomouckého kraje je v regionu přibližně za patnáct minut od přivolání. „Nejčastěji pomáháme na Kroměřížsku, kde jsme časově nejdříve. Pokud je ale potřeba někoho převézt na specializované oddělení do Fakultní nemocnice Olomouc, přistaneme i na jiných místech v kraji,“ sdělil ředitel olomoucké záchranky Ivo Mareš.

Loni v srpnu zachránil vrtulník život například ročnímu chlapci, který utrpěl popáleniny na desíti procentech kůže, což je u malého dítěte velmi nebezpečné. Možná i díky převozu do Ostravy přežil.

Přesně před rokem pomohl také ženě, kterou přejel na festivalu Masters of Rock ve Vizovicích vlak. Letos v březnu i dvacetiletému muži, na nějž spadlo při opravě v garáži vozidlo.

Jsou ale i případy, kdy nepomůže raněnému ani vzlet. „V prosinci jsme převáželi z Otrokovic do Prahy třiatřicetiletou ženu, která měla mexickou chřipku. Ve Zlíně si ještě odrodila zdravé dítě a pak letěla dokonce armádním vrtulníkem. Nakonec ale zemřela,“ podotkl Olšan.

V rámci celé České republiky funguje v současné době deset leteckých záchranných služeb. Pražskou provozuje Policie České republiky, plzeňskou armáda a zbylých osm pak soukromí provozovatelé.