A rozdávaly se při něm ceny. Pořadem provázeli Veronika Týblová-Polívková a Ondřej Kepka - pohádkoví Jeníček a Mařenka z nesmrtelného seriálu Arabela. „Silonové šaty zmizely, černobílý film také, ale film pro děti tady byl, je a bude stále,“ řekli na úvod moderátoři.

Oceněných snímků bylo nepřeberné množství. Cenu diváků Zlaté jablko za nejlepší hraný film si odvezl dánský snímek Bouře režiséra Giacoma Campeotta. Cenu za nejúspěšnější animovaný film Zlaté jablko obdržel německý film Hip, hop, hopityhop .

Cenu ministra kultury pro hraný film zemí Visegrádu získal debut polské režisérky Katarzyny Roslaniec Kočičky. Největších sympatií dětské filmové poroty za nejlepší hraný film pro děti se dostalo německým Krokodýlům.

Ocenění předávali vítězům čeští herci, které oko kamery zachytilo už v dětství. Žaneta Fuchsová – Tomášková, kterou diváci znají hlavně z filmu Lucie, postrach ulice, zavzpomínala na své začátky. „Rozhodla jsem se vybírat za každé sprosté slovo, které padlo na place, korunu. A domů jsem chodila s kapsami plnými peněz,“ řekla se smíchem. Poté předala Hlavní cenu dětské poroty za film pro mládež. Letos putuje až za oceán, jelikož ji dostal hongkongský film Ozvěny duhy.

Největší salvy smíchu vyvolal herec Michal Suchánek, ještě před tím, než předal společně s primátorkou krajského města Irenou Ondrovou Cenu města Zlína filmu Krokodýlové. „Podle ukázek jste viděli, že jsem hrál už jako malý. Jenže malý hraju furt a Genzer mi říká: Ty vole, kdo by obsadil šedivé dítě…“

S prázdnou neodjížděl ani rumunský snímek Když chci, tak si písknu, který obdržel Cenu Evropy.

Hlavní cenu festivalu Zlatý střevíček za nejlepší animovaný film dostal britský Ztracen a nalezen. Zlatý střevíček za nejlepší hraný film pro mládež si ze Zlína odvezl švédsko-finský snímek Sebbe . Zlatý střevíček za nejlepší hraný film pro děti dostal polský Kouzelný strom z režijní dílny Andrzeje Maleszka.

„Uspořádali jsme také anketu o nejoblíbenější seriál pro děti a mládež. Není to Arabela, jak by mnozí čekali, ale Návštěvníci,“ prozadil Kepka. O přízeň diváků se ucházelo dvacet seriálů.

Uznání za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě pro děti a mládež se letos dostalo režisérovi, humoristovi, scénáristovi a herci Zdeňku Svěrákovi, kterého zaplněné hlediště Městského divadla přivítalo potleskem vestoje. „Za takovou cenu se sluší poděkovat, takže milí diváci a milá poroto – já vám pěkně děkuju!“ řekl s úsměvem oblíbený bavič.

Cenu mu předal umělecký šéf festivalu Petr Koliha, který tím také přehlídku oficiálně ukončil. „Pomalu se blížíme k cílové pásce jubilejního festivalu. Navštívilo nás více než sto tisíc lidí. Jsem spokojen a doufám, že byli spokojeni i diváci,“ řekl ředitel.

Večer ukončil zlínský dětský pěvecký sbor Cantica, který za klavírního doprovodu Jaroslava Uhlíře zazpíval jeho největší hity.