Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zlepšíme kontrolu nemocnic, slibuje opozice

Zlínský kraj – V dozorčích radách nemocnic čtyř bývalých okresních měst Zlínského kraje dojde začátkem roku ke změně.

16.11.2009 8
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jan Vraný

K dosavadním členům vybíraným z řad zdravotníků, ekonomů a koaličních politiků (ODS, ČSSD, KDU-ČSL), přibudou nově zástupci opozice (Starostové a nezávislí, KSČM). Ta si přítomnost svých lidí v dozorčích orgánech vymohla proto, že dosud neměla nad zdravotnickými institucemi téměř žádnou kontrolu.

„V souvislosti s nedávným anonymním nařčením zlínské Baťovy nemocnice z nekalých praktik, jsme žádali o prošetření kontrolním výborem zastupitelstva nebo nezávislým auditorem,“ sdělil zastupitel Ivan Mařák (KSČM). K tomu ale nedošlo, neboť ani tito vyšetřovatelé by neměli přístup k potřebným informacím.

„Jedině účast v dozorčí radě nám umožní provést plnohodnotnou hloubkovou kontrolu,“ vysvětlil. Konkrétní zástupce do těchto orgánů prozatím KSČM neurčila. „Počítám, že se celá věc bude řešit na mimořádném zasedání zastupitelstva v příštím týdnu, kde budeme samozřejmě usilovat o účast našeho člověka,“ poznamenal.

Své adepty na členství v orgánech dohlížejících na chod nemocnic ve Zlínském kraji již naopak mají vytipovány Starostové a nezávislí. V dozorčích radách Kroměřížské a Uherskohradišťské nemocnice by za ně mohl usednout zastupitel Petr Gazdík.

„Při dohodě s vedením kraje zazněla dokonce myšlenka, že by ve všech čtyřech radách zasedl jeden jediný zástupce opozice,“ informoval. To je však podle něj nepřijatelné. „Nikdo z nás by neměl čas, věnovat se čtyřem nemocnicím a účastnit se tolika schůzek,“ vysvětlil starosta obce Suchá Loz.

On sám má prý zájem podívat se zblízka především na nemocnici v Uherském Hradišti. „Vycházím z osobních zkušeností, když jsem tam před třemi lety ležel se zlomenou páteří,“ vysvětlil Gazdík. Během tří týdnů, které tam strávil, prý nemohl přehlédnout například špatné chování personálu, zejména ke starším lidem.

Problémům v uherskohradišťské nemocnici se začal Gazdík věnovat hned po skončení své hospitalizace. „Podařilo se například zavést dotazníky pro pacienty, a přístup personálu se podle jejich výsledků zlepšil,“ uvedl.

V případě účasti v dozorčí radě by podle svých slov v této práci rád pokračoval a zaměřil se na kontrolu nákupů drahých přístrojů, problémy s hospodařením a na personální záležitosti.

„V nemocnicích se točí obrovské množství peněz, které jsou někdy pod nedostatečnou kontrolou,“ řekl Gazdík. Na účasti v dozorčí radě Kroměřížské nemocnice prý trvat nebude.

Druhou adeptkou za Starosty a nezávislé je senátorka Jana Juřenčáková. Ta by mohla obsadit místo v radě Vsetínské a zlínské Baťovy nemocnice. Daňová a ekonomická poradkyně byla podle svých vlastních slov vybrána zejména pro výbornou orientaci v oblasti účetnictví.

„V tomto oboru pracuji od roku 1993. Pokud je v hospodaření jedné nebo druhé nemocnice něco špatně, uvidím to,“ myslí si. Mimo odhalení dosavadních pochybení bude její hlavní snahou hledat možnosti, kde uspořit. „Samozřejmě za takových podmínek, aby nedošlo k omezení zdravotnické péče,“ sdělila ekonomka.

Hlavní motivací pro souhlas s účastí v dozorčích orgánech nemocnic byl podle ní dosavadní omezený přístup k informacím. „Když jsem byla ve finančním výboru krajského úřadu, zažila jsem situaci, kdy při projednávání hospodaření nemocnic odmítli tři ze čtyř ředitelů poskytnout informace. Bylo to proto, že tyto nemocnice, mimo Vsetínské, byly již v té době akciovými společnostmi,“ vzpomněla.

Podle starosty města Kroměříž a předsedy dozorčí rady tamní nemocnice Miloše Malého budou kontrolní orgány rozšířeny pravděpodobně o tři zástupce. „Počet členů rady musí být násobek tří. Třetinu z nich totiž volí zaměstnanci,“ upřesnil. Přítomnosti nových členů se neobává. „Každá kontrola je dobrá,“ uvedl.

V přistoupení zástupce opozice do dozorčí rady Uherskohradišťské nemocnice nevidí sebemenší problém ani její předseda a starosta Uherského Brodu Ladislav Kryštof. „Scházíme se každý měsíc, pravidelně procházíme hospodaření a zabýváme se případnými stížnostmi,“ popsal.

Za přínosné považuje očekávané vstoupení opozice do dozorčích rad předseda kontrolního orgánu zlínské Baťovy nemocnice a zlínský zastupitel Jaroslav Drozd. „Tento plánovaný krok vítám. Je třeba eliminovat pochyby o perspektivách zlínské nemocnice a zvýšit důvěru v její profesionální řízení,“ uvedl.

Složení dozorčích rad nemocnic ve Zlínském kraji

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně

předseda dozorčí rady:
Ing. Jaroslav Drozd

členové dozorčí rady:
MUDr. Jaroslav Hynčica
Hana Filimošinová
MUDr. Zdeněk Coufal
Ing. František Novosad
MUDr. Vladimír Řihák
Ing. Pavel Studeník
Pavel Svoboda
PhDr. Irena Ondrová

Kroměřížská nemocnice

předseda dozorčí rady:
Mgr. Miloš Malý

členové dozorčí rady:
Petra Pražáková
Květoslava Valerianová
MUDr. Jaroslav Novák
MUDr. Olga Sehnalová
Vojtěch Jurčík
Renata Štěpánková
Ing. Bronislav Fuksa
Jitka Víchová

Vsetínská nemocnice

předseda dozorčí rady:
Mgr. Petr Kořenek

členové dozorčí rady:
MUDr. Robert Teleky
Jiří Částečka
MUDr. Jiří Kilian
MUDr. Petr Mičulka
MUDr. Radim Slováček
Mgr. Taťána Nersesjan
Mgr. Dagmar Lacinová
Ing. Radovan Macháček

Uherskohradišťská nemocnice

předseda dozorčí rady:
Ing. Ladislav Kryštof

členové dozorčí rady:
Alena Sabaková
MUDr. Jan Uhýrek
Květoslava Elipsová
MUDr. Petr Bezruč
Ing. Jiří Bršlica
Ing. Pavel Botek
Ing. Miroslav Hladík
Květoslav Tichavský

Autor: Gabriela Dvorníková

16.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:
Tomáš Janíček

Janíček se s Kvistem shodl: Utkání jsme chtěli za každou cenu dohrát!

Fotbal Evropská liga: FC FASTAV Zlín - FC Kodaň
145

Páník: Kluci si zaslouží pochvalu, ne poznámku! Kdo dvakrát vyhraje, postoupí

Trolejbusy na Jižních Svazích zůstaly v odpolední špičce bez proudu

Dvacetiminutový výpadek napájení trolejového vedení v oblasti Jižních Svahů zkomplikoval včera v odpolední dopravní špičce cestování na největším zlínském sídlišti.

Neví, zda měla sex. Prý byla opilá

„Byl to pro mne slušný přivýdělek. Dělaly jsme společnost mužům, a jestli došlo i na sex, to záleželo na nich. Peníze jsem ale dostala jen za sex, když nebyl, tak ne,“ vysvětlovala ve čtvrtek senátu krajského soudu ve Zlíně mladá žena z Kroměřížska.

Někdo je bez práce až 25 let. Změnit se to praxí snaží školy

Osmnáct let. I tolik roků může člověk strávit coby nezaměstnaný na úřadě práce v jeho evidenci. Chtíc i nechtíc. Odraz na psychice nezaměstnaného však musí být podle vsetínské psycholožky Alexandry Švecové velký.

AKTUALIZOVÁNO

Kabelkový veletrh v Otrokovicích: Odnesli si radost a pomohli Naději

FOTO, VIDEO/ - Dlouhá fronta a zájemkyně čekající už dobrou hodinu před začátkem. Tak to ve čtvrtek odpoledne vypadalo v Otrokovické Besedě předtím, než vypukl třetí ročník oblíbeného Kabelkového veletrhu. Pořádala jej Naděje ve spolupráci s regionálním Deníkem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení