Průběh voleb první den v těchto městech nic nenarušilo. Volební místnosti se v sobotu zavřou ve 14 hodin. Poté nastane sčítání hlasů. Konečné výsledky za Zlínský kraj by měly být známé večer.

Velký zájem o volby hlásí i z dalším míst Zlínského kraje. V kroměříži byla v pátek kolem osmé večer účast přes čtyřiocet procent, devětatřicet procent dosáhla v Uherském Hradišti.

Ve Vsetíně se pohybovala na různých místech od třiceti do čtyřiceti procent.

V tamní části Luh se ale vyšplhala na šedesát. Kolik lidí přijde k urnám v kraji celkově, bude jasné v sobotu po 14. hodině. Výsledky parlamentních voleb by měly být známé večer.

Ve Zlíně si splnilo občanskou povinnost na čtyřiasedmdesáti místech jen v průběhu prvních dvou hodin přibližně sedmnáct procent lidí. Celkově jich může volit v krajském městě zhruba 64 tisíc.

„Patnáct lidí si dokonce ještě včera nechalo udělat na pracovišti magistrátu občanský průkaz bez strojově čitelných údajů. Při posledních volbách to byli jen čtyři lidé,“ přiblížila mluvčí města Marie Masaříková.

Žádné z míst v krajském městě se v pátek naštěstí nepotýkalo s krádeží státní vlajky ani s výtržníky. „První den průběh parlamentních voleb ve Zlíně nic nenarušilo,“ informovala mluvčí městských strážníků Šárka Škubalová.

V Otrokovicích, kde bylo volebních okrsků celkem třináct, museli členové jedné z komisí odmítnout voliče, který přišel bez voličského průkazu. „Pán tvrdil, že jej zapomněl v Praze. Průkaz je však podmínkou, protože komise jinak nemá jistotu, že člověk nevolil na více místech,“ sdělila mluvčí města Lenka Krupková. Doplnila, že první den voleb zaznamenalo druhé největší město Zlínska volební účast čtyřicet procent.

Na šesti místech volili lidé ve Valašských Kloboukách. Oprávněných voličů tam mají 4100 a k urnám jich přišlo do 19. hodiny kolem třiceti procent.

Ještě o dvě procenta vyšší účast byla o hodinu později v Ludkovicích na Luhačovicku. „Letos je to nějaké lepší. Možná to dělá i pěkné počasí,“ zauvažovala zapisovatelka Jindra Zábojníková, která je členkou tamní komise už poněkolikáté.

Zhruba osmadvacet procent oprávněných voličů navštívilo zatím volební místnost v Rudimově na Slavičínsku. „Nejvíce lidí přicházelo odpoledne kolem 17. hodiny. Koho volili, si nechávali vesměs pro sebe,“ uvedla zapisovatelka Hana Měřičková.

V Základní škole v Jasenné na Vizovicku přišlo vhodit lístek do urny přes dvacet procent voličů. „U nás v obci nežije moc lidí mezi dvacíti a třicíti lety, ale chodily volit všechny věkové skupiny,“ zhodnotila zapisovatelka Iveta Dorničáková.

Členové volebních komisí navštěvovali s přenosnými urnami také nemocnice, domovy pro seniory a nemohoucí lidi v domácnostech. Nezapomněli ani na zlínské občanské sdružení Hvězda, v němž bydlí padesátka důchodců. Jednatřicet z nich návštěvy komise využila.

„Chodím k volbám pravidelně a pokaždé volím stejnou stranu. Prozradím, že je to sociální demokracie, protože můj otec v této straně byl. Já k ní také tíhnu,“ sdělila třiaosmdesátiletá Marie Koválová původem ze Šarov na Zlínsku.

Možnost alespoň částečně rozhodnout o složení první komory Parlamentu využívá pokaždé i čtyřiasedmdesátiletá Marie Dočkalová. Žena původem ze Želechovic, ale žijící pětapadesát let ve Zlíně, také upřednostňuje vždy jednu a tutéž politickou stranu. „Koho volím, neřeknu. Je to každého věc. Jsem ale spíše levicově orientovaná. Ne však úplně,“ napověděla seniorka.

Ani jedny volby nevynechal devadesátiletý Svatopluk Lovecký. Poprvé šel k urnám ještě za první republiky v Domanínu u Bzence, odkud pochází. „Měla by to být povinnost každého občana. Obzvlášť by měli přijít ti, kteří na politiky nejvíce nadávají,“ míní důchodce.