Kromě dříve převzatých nemovitostí tak Želechovice získají další majetek zhruba za 42 milionů korun. Obyvatelé rozhodli o odtržení od krajského města v referendu předloni v květnu, od loňského ledna je obec samostatná.

„Jsme rádi, že se po roce a půl ten proces uzavřel a že jsou spokojené obě dvě strany,“ uvedl Špendlík. Obec Želechovice získává movitý majetek zhruba za 13,2 milionu korun, majetkové účasti ve společnostech v hodnotě 16,3 milionu Kč a 12,5 milionu korun v hotovosti. K tomu už převzala nemovitosti za 188 milionů korun.

Spokojenost na obou stranách

„V Želechovicích zůstávají i hasičské vozy, o které se vedl spor, jsou součástí movitého majetku, který obec od města převzala,“ dodal starosta. Spokojenost s dohodou neskrýval ani Janečka. „Dohodli jsme se zhruba před třemi měsíci, dnes jsou smlouvy podepsány. Chviličku déle to trvalo, právní zástupci museli všechno dopilovat. Dnešní podpis není o volbách, kdyby se to vykomunikovalo dříve nebo právníci to nachystali rychleji, mohlo se podepisovat dříve. Pro mě je důležité, že je ta kapitola uzavřená,“ řekl.

Želechovice nad Dřevnicí získaly i podíly ve společnostech Vodovody a kanalizace Zlín a také v Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice (DSZO), která zajišťuje městskou hromadnou dopravu ve zlínské aglomeraci. Zástupci obou obcí dnes podepsali dohodu, na základě které vzniká společný obchodní podíl Zlína a Želechovic v DSZO. Výkonem práv je ale pověřen Zlín.

Dohoda o majetkovém vypořádání se nerodila lehce. Ze zákona se Zlín se Želechovicemi měl podělit v poměru 97,5:2,5 procenta. Zlín dlouho nechtěl přistoupit na nároky Želechovic, ty zase ze svých požadavků nehodlaly ustoupit. Vypadalo to, že celá věc skončí u soudu. Vše prolomila až červnová schůzka Janečky a Špendlíka.

„Probíhalo testování obou stran, na co jsou ochotny přistoupit, ale i jakési zjišťování stavu majetku, na který si budeme činit nárok. S právními zástupci jsme také diskutovali jeho vymahatelnost u případného soudu. V každém případě jsme měli jasně stanovenou hranici, pod kterou nepůjdeme,“ přiblížil Špendlík.

„Každý měl svou představu, možná to byla strategie jednotlivých stran. Každý musel ze své představy ubrat nebo přidat. Jediná sporná věc byla výše finančního narovnání a některé podíly ve společnostech. Nakonec jsme se s panem starostou dohodli za půl hodiny,“ uzavřel náměstek zlínské primátorky Martin Janečka.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

Aktuální témata Zlínského deníku:

DOPRAVNÍ SERVIS
Veškeré informace týkající se osobní i veřejné dopravy a cyklostezek v regionu.

KOMUNÁLNÍ VOLBY 2010
Vše ohledně voleb, které proběhnou ve dnech 15. a 16. října 2010.

MÁME RÁDI KACHNY
Nepravidelná rubrika pravidelně plná neuvěřitelných zpráv.

DENÍK ZLÍŇÁKA
(Ne)oficiální blog reportérů Zlínského deníku o dění v regionu i mimo něj.