Přestože se sám po prodělání dětské obrny stal vozíčkářem, je Roman Herink zapáleným celoživotním sportovcem, pedagogem a jedním ze zakladatelů sledge hokeje u nás.

„Chtěl bych poděkovat všem, kteří stáli po mém boku a podporovali mne v mých aktivitách,“ řekl při přebírání ceny Roman Herink.

Zlín kolébka para hokeje

Především díky usilovné průkopnické práci Herinka je za kolébku českého para hokeje považováno právě město Zlín. Tomuto divácky nejpopulárnějšímu sportu zdravotně postižených se věnoval nejenom jako hráč, ale také jako funkcionář a propagátor.

Zlínský tým vedl v rámci České sledge (dnes para) hokejové ligy až do roku 2012 jako generální manažer. Roman Herink byl také jako devátý útočník nejstarším členem české výpravy na paralympijských hrách ve Vancouveru v roce 2010.

VIDEO: Medailonek Romana Herinka:

Zdroj: Youtube

Velký přínos má však i v sociální oblasti, kde například v roce 1992 zakládal spolek Handicap Zlín, ve kterém i dlouho působil, nebo centrum pro setkávání a volnočasové aktivity handicapovaných dětí a jejich rodičů Klub Íčko. Zasadil se například i o bezbariérovou dopravu ve Zlíně a také celého města, které je díky němu velmi přívětivé k vozíčkářům.

Roman Herink pracoval také pro statutární město Zlín ve funkci zastupitele. Je muzikant, textař a zakladatel Festivalu zdravotně postižených písničkářů a mimo jiné uspěl jako vynálezce různých zlepšovacích návrhů. Příkladem je systém kompenzačního komunikačního signalizačního zařízení SYM-BLIK pro handicapované řidiče automobilu.

Roman Herink přebírá cenu za mimořádný přínos v oblasti sportu během vyhlášení výsledků ankety Sportovec Zlínského kraje 9. dubna 2018 na vsetínském zimním stadionu Na Lapači.Roman Herink přebírá cenu za mimořádný přínos v oblasti sportu během vyhlášení výsledků ankety Sportovec Zlínského kraje 9. dubna 2018 na vsetínském zimním stadionu Na Lapači; archivní foto.Zdroj: Deník/Martin Mrlina

V roce 2018 získal Roman Herink Cenu za mimořádný přínos sportu v rámci ankety Sportovec Zlínského kraje. Vloni se mu dostalo další pocty. Coby první zástupce parahokeje byl slavnostně uveden do Síně slávy českého hokeje.

Udělením Ceny města Zlína vzdává město hold osobnostem, jejichž dílo Zlín zviditelnilo a svým významem často překročilo hranice města i celé naší republiky a jejichž činnost a profese měla a má výrazný přínos pro obohacení všestranného života našeho města.

Mistrovství světa v para hokeji 2019, Korea - Česká republika (zápas o 3. místo), 4. května 2019 v Ostravě. Na snímku (zleva) Habl Zdenek (CZE), Herink  Roman, Jang Jong Ho (KOR).
Zaplněná O2 aréna doprovodila Romana Herinka do Síně slávy českého hokeje

„Bylo mi velkou ctí předat Cenu města Zlína právě takové inspirativní osobnosti jako je Roman Herink. I přes zdravotní překážky, které musel po celý život překonávat, dokázal obdivuhodným způsobem pomáhat lidem s hendikepem a měnit pro ně svět v lepší místo. Za jeho práci, kterou vykonal pro Zlín, mu patří velké poděkování,“ uvedl primátor města Zlína Jiří Korec.