Roman Herink se stal po prodělání dětské obrny vozíčkářem. Přesto je neúnavným celoživotním sportovcem, bývalým vedoucím dětských oddílů a jedním ze zakladatelů sledge hokeje u nás. Především díky usilovné průkopnické práci Romana Herinka, je za kolébku českého para hokeje považováno město Zlín.

Sledge hokej zahlédl na paralympiádě v Naganu v roce 1998. Tento sport se mu jako vozíčkáři ihned zalíbil a začal vymýšlet, jak tento sport rozjet v českých podmínkách.

Mladí medici využívají workshopy i stáže v kraji. Přiblíží jim život v nemocnici
Mladí medici využívají workshopy i stáže v kraji. Přiblíží jim život v nemocnici

Přes všechny komplikace s nedostatkem peněz i vybavení začal konstruovat první sáňky. S vlastnoručně vyrobeným prototypem se mu podařilo na led vyjet zhruba po roce práce.

Sledge hokeji se věnoval nejenom jako hráč, ale také jako funkcionář a propagátor tohoto divácky nejpopulárnějšího sportu zdravotně postižených.

Zlínský tým vedl v rámci České sledge (dnes para) hokejové ligy až do roku 2012 jako generální manažer. Roman Herink byl také, jako devátý útočník, nejstarším členem české výpravy na paralympijských hrách ve Vancouveru v roce 2010.

Pracoval pro město Zlín i ve funkci zastupitele, je muzikant, textař a zakladatel Festivalu zdravotně postižených písničkářů. Mimo jiné uspěl jako vynálezce různých zlepšovacích návrhů – například systému kompenzačního komunikačního signalizačního zařízení SYM-BLIK pro handicapované automobilové řidiče.

VIDEO: Medailonek Romana Herinka:

Zdroj: Youtube

V roce 2018 převzal Roman Herink Cenu za mimořádný přínos sportu v rámci ankety Sportovec Zlínského kraje.

„Cenu města Zlína si Roman Herink naprosto zaslouží. Většina z nás ví o jeho mimořádném přínosu ve sportu pro zdravotně postižené, kdy je mimo jiné spoluzakladatelem a velkým propagátorem para hokeje v České republice,“ uvedl primátor Zlína Jiří Korec.

Připomněl, že Roman Herink přispěl velkou měrou také v sociální oblasti, když například v roce 1992 zakládal spolek HANDICAP(?) Zlín, ve kterém i dlouho působil. „V rámci svých mnoha aktivit pak reprezentoval město Zlín i Českou republiku i v zahraničí,“ dodal primátor Korec.

Cena města Zlína je každoročně udělována k 3. dubnu, tedy ke dni narození Tomáše Bati.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: TOP 5 základek Zlínska, kde žáci nejlépe zvládli přijímačky na střední

Zdroj: Deník/Kateřina Součková