Počet přístrojů ve městě se totiž letos vyšplhal k tisícovce. Návrh vyhlášky se má dostat k zastupitelům na podzim. Jak bude vypadat, ale zatím město neřeklo.

„Současný zákaz platí na náměstí Míru a v přilehlých ulicích Štefánikova, Dlouhá, Zarámí, Vodní a Gahurova s výjimkou ulice Kvítková,“ připomněl mluvčí města Zlína Zdeněk Dvořák

. Všude jinde se, ačkoli s určitými podmínkami, s hazardem podnikat dá. Provozovny mají zakázány například poutače nebo informovat o jackpotech. Situaci v současnosti upravuje vyhláška z roku 2012. Město sice „zastropovalo“ počet provozoven, v posledních měsících v nich však automatů přibylo – přibližně o dvě stovky přístrojů.

Provozní heren zatím k plánované vyhlášce žádné informace nemají. „Jestli se to dotkne mojí herny, to netuším. Nevím, jakým způsobem mají vyhlášku v plánu upravovat, jestli se to týká třeba jen nových žádostí,“ sdělil majitel jedné z heren v ulici Kvítková Daniel Kadlčák.

„Kdyby se to týkalo této ulice, tak bych zavřel,“ konstatoval.

Společnost SYNOT TIP se k plánovanému opatření vyjadřovat nechce, stejně jako řada dalších provozovatelů. Chtějí si počkat až na konečné znění. Na zveřejnění vyhlášky je přitom podle mluvčího Zdeňka Dvořáka ještě čas.

„Pokud bude vyhláška pouze stanovovat rozšíření území a zůstane to prakticky jen na centru jako teď, tak to bude stejně neúčinné, jako je teď,“ myslí si Tomáš Pasterný z iniciativy Zlín bez hazardu.

Výsledkem prvního zákazu v centru bylo podle jeho slov pouze to, že se zařízení přesunula do heren mimo danou oblast.

„Pokud se zařízení opět jen vytlačí z centra do okolí, nebude to mít na jejich počet zásadní vliv,“ řekl Pasterný. „To je naopak daleko větší problém. Přesunula se tam, kde lidé bydlí. Třeba na místa, kde jsou sídliště: Malenovice, Jižní Svahy a podobně,“ zmiňuje Pasterný.

Město chtělo původně novelizovat současnou vyhlášku, nakonec ale vydá vyhlášku zcela novou. Stejně jako minule ji vypracovává specialista na oblast loterií Daniel Novák. Plošný zákaz hazardu Zlín neplánuje. Přišel by totiž každoročně o příjmy kolem 70 milionů korun.

MARTA SVAČINOVÁ