V Otrokovicích zase srovná radnice nyní rozdílné sazby na stejnou úroveň. V Napajedlích, Luhačovicích či Valašských Kloboukách o navýšení zatím neuvažují.

Daň z nemovitosti se nyní pro různé lokality ve Zlíně liší. V centru je sazba pro její výpočet nejvyšší, v Přílukách, Jaroslavicích či Kudlově naopak nejnižší. Její konečná výše se potom odvíjí od počtu metrů čtverečních domu, bytu či pozemku.

„V případě, že zastupitelstvo odsouhlasí její zvýšení, zaplatí vlastník ročně daň jako doposud vynásobenou dvěma,“ sdělila mluvčí radnice Marie Masaříková.

Rada města se právě chystá tuto možnost doporučit zastupitelům. „V současné době jsou příjmy z daní z nemovitosti do městského rozpočtu dvacet osm milionů, zvýšily by se tak asi na necelých šedesát,“ prozradila Masaříková.

Majitelé si připlatí stovky korun ročně

U rodinných domků i bytů se pohybují tyto daně řádově ve stovkách korun ročně. „Obyčejně kolem dvou až tří set. Přihlíží se přitom k tomu, zda je byt či dům jen přízemní či nadpodlažní nebo zda se k dani připočítávají i společné prostory jako sklep či kočárkárna,“ přiblížila daňová poradkyně Jitka Malinová.

U pozemků je potom důležité, zda se jedná o půdu ornou, louky, zahrady a podobně. „Například za dva hektary luk se platí obyčejně kolem osmi set korun. Je pravda, že kdyby ke zvýšení došlo, částka to není malá,“ sdělila Malinová.

Firmám se návrh moc nelíbí

Nepříjemné by to bylo nejen pro občany, ale také pro firmy. Například jedna z největších zlínských společností Tescoma by po případném zdvojnásobení daně přišla o desítky tisíc korun ročně.

„Zatížilo by nám to rozpočet. Pokud k nárůstu dojde, měl by se vykompenzovat jiným snížením. Jinak se obávám, že to odláká případné investory do města,“ míní vedoucí marketingu Jiří Ambrož.

V tuto chvíli je však vzhledem k počtu členů koalice v zastupitelstvu vysoce pravděpodobné, že ke zvýšení daně z nemovitosti dojde. Například členové KSČM ve Zlíně ale zřejmě změnu vyhlášky nepodpoří. „Sám jsem bohužel nemocný, takže hlasovat proti nemůžu. Ale takový hledáním financí nadšeným nejsem. Ne všichni mají tak velký příjem, aby si mohli navýšení dovolit,“ míní Rábek.

Otrokovice srovnají rozdílné sazby

Zvýšení daně se nevyhne ani osmi stům obyvatel Otrokovic. Lidé postižení povodněmi totiž platili několik let nižší daň z nemovitosti než ostatní občané Otrokovic. Zastupitelstvo se nyní rozhodlo sazby dorovnat.