Parkoviště naváže na stavbu dálnice D49 z Hulína do Fryštáku, odkud by v budoucnu mohlo do Zlína přijíždět více aut.

„Stavba parkoviště P+R Fryštácká je ve fázi záměru, bude zahájeno výběrové řízení na projektanta na všechny stupně projektu včetně majetkoprávního zajištění stavby a dopravně inženýrské analýzy,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy Michal Čížek.

Kolik chystané parkoviště pojme aut, zatím není jasné.

„Kapacita vzejde z dopravně inženýrské analýzy,“ doplnil náměstek. Parkoviště by mělo sloužit jako takzvané P+R (park + ride) a podle Čížka bude zdarma.

Stavba začne nejdříve za dva roky.

„V případě úspěšného majetkoprávního zajištění stavby a zajištění legislativy pro stavební povolení s kladnými stanovisky dotčených orgánů státní správy, je předpoklad zahájení stavby 2026 až 2028,“ vysvětlil náměstek.

Město by na financování stavby parkoviště ve Fryštácké chtělo využít dotaci z Evropské unie.

„Přesné náklady na akci nejsou známy a jsou závislé na počtu parkovacích míst, které vzejdou z dopravně inženýrské analýzy v dané lokalitě. Velmi hrubé náklady na akci jsou cca 60 milionů korun,“ sdělil Michal Čížek.

V budoucnu by mohla vzniknout i další obdobná parkoviště.

„Město má záměr na vybudování dalších parkovacích stání a neustále hledá vhodné lokality. Chceme na okrajích města vybudovat síť záchytných parkovišť. Nicméně některé projekty jsou navázané na jiné záměry typu Březnická nebo stavba v lokalitě Malenovice Zlínským krajem,“ uzavřel Čížek.