Autoři petice požadují hodnotu 2 pro rok 2025. Nyní se pohybuje od výše 2 v okrajových částech po 2,9 v centru města. V průměru činí koeficient ve Zlíně 2,6.

Místní koeficient je něco, co stanovují obce a města vyhláškou, státem danou daň jím násobí a tedy ještě zvyšují. Obyvatelé Zlína spílají radním, kteří zvýšení již státem navýšené daně z nemovitosti odhlasovali. Činí tak zejména na sociálních sítích, kde se na toto téma rozhořela bouřlivá diskuze.

Radnice ve Zlíně. Ilustrační foto
Zlíňané zuří kvůli navýšení daně z nemovitosti. Primátor říká: Skok byl nutný

A je tu také petice. „Cílem petice je snížit tuto daň na obvyklou úroveň,“ říká jeden z jejích autorů Pavel Sekula. Od 5. května, kdy vznikla, ji do úterka 15. května podepsalo elektronicky 855 lidí. „Další podpisy máme v tiskových arších. Jen za první týden to představuje více než tisícovku jmen,“ tvrdí Sekula, který je ve Zlíně členem SPD.

Petici podepsal například Michal Mrnuštík. Tomu přišla do schránky složenka s výměrem daně 1663 korun. Loni přitom platil za 48 metrový byt 295 korun. „Psal jsem na magistrát a dotazoval se, kam vybrané peníze půjdou. Odpovědi jsem se zatím nedočkal,“ podotýká Zlíňan.

Ve Zlatém Jablku jsou od úterý k vidění originální filmové klapky.
Zlínský festival se blíží. Jako první dorazily originální filmové klapky

Iniciátoři petice mají v plánu sbírat další podpisy u petičních stánků, rozmístit archy do obchodů, oslovit občany pomocí letáků ve schránkách. „Chceme, aby se tato informace dostala mezi nejširší veřejnost,“ dodává zastupitel Pavel Sekula.

Zlínská opozice se snažila navrhnout snížení koeficientu už na zastupitelstvu ve čtvrtek 25. dubna. Návrh ale neprošel.

Je to předvolební kampaň, říká primátor Korec

Podle primátora Zlína Jiřího Korce (ANO) jde o předvolební kampaň. Korec už dříve obhajoval zvýšení daně tím, že se 15 let neměnila a několik dalších let ji město měnit nebude.

„Jelikož petici organizuje člověk, který toto navýšení daně nerozporoval v rámci svého působení ve Finančním výboru města Zlína, považuji tuto jeho aktivitu za čistě politickou kampaň - jeho a SPD. A to stejně jako jiné ‚jeho‘ dřívější petice. Proto nebude mít žádný vliv na otevření jednání, které bylo koalicí již dříve avizováno,“ sdělil Jiří Korec.

Zastupitelé by měli o dani z nemovitosti debatovat v červnu nebo pak v září.