V červnu 2023 radní schválili zvýšení daně z nemovitosti. Když ale přišla v květnu Zlíňanům do schránky složenka s vypočítanou částkou, zvedla se vlna nevole.

Sociální sítě zachvátila doslova lavina nespokojených a naštvaných. Vždyť částka za dům či byt se jim zvedla v průměru pětinásobně. Ti, kteří platili za byt například 300 korun, v letošním roce vytáhnou z peněženky téměř 1700. Pro mnohé to byl opravdu šok.

Radnice ve Zlíně. Ilustrační foto
Zlíňané zuří kvůli navýšení daně z nemovitosti. Primátor říká: Skok byl nutný

Stejně tak pro majitele komerčních prostor, kdy se některé částky za nemovitosti pohybovaly ve statisících. Například Obchodnímu domu Zlín vzrostla meziročně daň z nemovitosti na více než pětinásobek.

„Zatímco loni šlo o necelých 100 tisíc korun, letos je to bezmála půl milionu. Důvodům pro navýšení daně rozumíme, skutečnost, že bude až tak razantní, nás trochu překvapila,“ říká Soňa Ondřejová, manažerka Obchodního domu Zlín.

Budova Magistrátu města Zlína, radnice, náměstí Míru. Ilustrační foto; prosinec 2023
Petici proti dani z nemovitosti podepsalo tisíc Zlíňanů. Kampaň, říká primátor

Na důkaz nespokojenosti vznikla rovnou petice za snížení místního koeficientu daně. Její autoři požadují pro rok 2025 hodnotu 2. Nyní se pohybuje od výše 2 v okrajových částech po 2,9 v centru města. V průměru činí koeficient ve Zlíně 2,6. Petici do dnešního dne (23. května) podepsalo elektronicky téměř patnáct set lidí.

Město se rozhodlo daň snížit

„Chceme dostát našemu slibu, který jsme při schvalování navýšení daně v červnu 2023 dali. A to, že daň nebude v budoucích pěti letech vyšší než v roce 2024. Zároveň chceme reagovat na výrazné skokové navýšení daně ze strany státu. Proto nyní připravujeme změnu v podobě snížení daně z nemovitosti v rozsahu zhruba 10 až 20 procent z částky zaplacené v roce 2024, v průměru tedy asi o 16 procent,“ sdělil primátor Zlína Jiří Korec.

Zrekonstruovaná centrální menza UTB. Ilustrační foto
Vyšší daň z nemovitosti neovlivní ceny kolejí či stravovací služby ve Zlíně

Změna bude projednána na zastupitelstvu města v červnu nebo září. Průměrný místní koeficient ve Zlíně se sjednotí na 2,3. Navrhované snížení připraví Zlín zhruba o 40 milionů korun. „Půjde to čistě na vrub městského rozpočtu,“ dodal náměstek primátora pro oblast financí Miroslav Chalánek.