5. ročník zajímavé akce o víkendu nabídl více než 60 značek autorské tvorby designérů v oblastech užitého umění. „S každým dalším ročníkem se nabídka rozšiřuje,“ uvedla Kateřina Martykánová za společnost Zlínský zámek, která akci zaštiťuje.

„Maminka je knihovnice a já jsem jí pomáhala opravovat poškozené knihy,“ vysvětlila Stanislava Procházková, jak se dostala k šití bloků z březové kůry nebo ručně vyráběným diářům, které zdobí tmavá můra. „Většinou jsem je šila po večerech, kdy se již na okna slétali noční motýli,“ vysvětlila volbu značky MU:RA absolventka zlínského ateliéru Design skla.

„Říká se prý, že když do pokoje vletí můra, tak to na člověka někdo myslí,“ osvětlila. Vyrobení takového bloku trvá i pět až šest hodin. „Dlouho se musí lisovat, vázat, pak ořezávat a zase lisovat,“ uvedla. Aby pokryla předvánoční poptávku, vyrobila jich za poslední měsíc více než 70. „A to je pak fakt dřina,“ dodala s tím, že navíc výroba bloků a diářů je pouze její koníček k běžné práci.

MASIVNÍ PRKNA, MENŠÍ SKATY I NÁUŠNICE

Roman Januška se naopak věnuje výrobě skateboardů z masivních prken na plný úvazek. „Převážně z jasanových, ale kombinuji to s dřevem ořechovým, se švestkou, a i třešeň tu mám,“ uvedl. S výrobou začal nedávno. Teď se věnuje převážně sušení dřeva, které dostává od kamarádů. „Mám jabloně. Kamarád mi přivezl z Holešova meruňku,“ sdělil. Zaměřuje se na styl prken, na kterých se začínalo jezdit v Americe v 50. a 60. letech minulého století. Úplně původní je prý oblý tvar, tzv. derby. Prkno unese i 120 kilogramů těžkého chlapa. „Testoval jsem to na kámošovi,“ uvedl se smíchem.Přehlídka se koná tradičně v předvánočním čase a možnost zhlédnout pestrou nabídku zajímavých produktů z dílny českých i slovenských autorů si nenechali ujít například manželé Kubíčkovi s půlročním synkem Františkem. „Jsme nadšeni. Koupili jsme už čtvrtý vánoční dárek,“ uvedla Kristýna Kubíčková. Odnášeli si tak dřevěný diář pro sestru Terezu nebo autorský šperk pro maminku. Lucie Sedláčková udělala radost sobě. Neodolala ze dřeva vyráběným náušnicím geometrických tvarů. „Zaujala mne barevnost,“ vysvětlila motivaci koupě. „Není nutné neustále tavit plasty,“ dodala.