Rekonstrukce křížení ulic, jejíž součástí je také obnova přilehlých úseků v Mostní, ulici k Hotelu Zlín a krajské silnice II/490, byla zahájena v dubnu letošního roku. Pro řidiče to znamenalo, že provoz byl možný jen ve směru z centra k okružní křižovatce K Majáku/Filmová.

V opačném směru museli po objížďce kolem Lesního hřbitova na Kudlov a dále do centra Zlína. Pro nákladní automobily mířící do Zlína platila objízdná trasa z Uherského Hradiště přes Napajedla a Otrokovice.

Kaufland ve Zlíně spustil nové lahvomaty na PET lahve a plechovky; listopad 2023
Kaufland ve Zlíně spustil odběr PET lahví a plechovek. Lidé za ně získají slevu

Tomu je od čtvrteční dvanácté hodiny konec. Silnice byla otevřena ve zkušebním provozu. Neznamená to však, že budou probíhat ještě práce na silnici, nebo řidiče čekají nějaká omezení.

„Je to čistě formální, papírová záležitost. Zkušební provoz musí předcházet kolaudaci. Ta proběhne až na jaře, až bude zasazena tráva a dokončeny úpravy, které se nemohou dělat v zimě,“ vysvětlil náměstek primátora pro dopravu Michal Čížek.

Mikulášský jarmek ve Valašskou Kloboukách
Klobouky se chystají na nápor lidí, na jarmek pojedou posílené autobusy i vlaky

I když se původně uvažovalo i nad variantou kruhového objezdu, přednost dostala světelná křižovatka, která byla nakonec vyhodnocena jako lépe koordinovatelná se silnicí I. třídy, tedy s Třídou T. Bati.

„Očekáváme plynulejší provoz zvlášť na místní část Letná, uleví se ale celému centru. Začnou zde sloužit nové zastávky MHD Univerzitní park a Zimní stadion a zároveň se chystají i nové linky směrem na Maják. Proto byla Březnická ulice doplněna i o nové zálivy MHD,“ doplnil Čížek. Znovu otevřené parkoviště pod točnou trolejbusů je nově přístupné pouze z Březnické.

Stavba si vyžádala přibližně 150 milionů korun, 25,5 milionu z toho pokryla dotace z Integrovaného regionálního operačního programu Ministerstva pro místní rozvoj ČR (IROP).

Konec výluky městské hromadné dopravy

V pátek 1. prosince skončí i výluka na autobusové lince MHD čísli 32 z centra Zlína do čtvrti U Majáku, k Lesnímu hřbitovu a do lokality Filmové ateliéry.

Trolejbusy začnou ve stejný den znovu jezdit po nově vybudovaném trolejovém vedení jak ve směru na Podhoří, tak na obratiště Sportovní hala. Cestující dostanou k dispozici nové zastávky Univerzitní park a Zimní stadion, obě budou fungovat na znamení.

Do ulic Zlína vyjel vánočně vyzdobený trolejbus. Potkáte jej i v Otrokovicích; listopad 2023
Do ulic Zlína vyjel vánočně vyzdobený trolejbus. Potkáte jej i v Otrokovicích

Od pátku 1. prosince se do plného provozu vrací také parkoviště Velké Kino i Březnická, kde bude opět provoz za poplatek. Současně začnou ve stejný den platit další změny dopravního značení na okolních silnicích tak, aby se vrátil stav před rekonstrukcí.

Dopravní plány na další léta?

V roce 2023 Zlín dokončil dva velké investiční projekty v oblasti dopravy – nové napojení na průmyslovou zónu Příluky a rekonstrukci křižovatky Mostní a Březnické ulice.

Takto velké investice v příštím roce město nechystá. Obyvatelé ale v nejbližších letech mohou očekávat rekonstrukci cyklostezky směrem na Jižní Svahy, Havlíčkova nábřeží u krajské nemocnice a stavbu obchvatu Zálešná.