V pondělí 10. července začalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) opravu hlavní dopravní tepny I/49 v úseku od křížení ulic Tomáše Bati a Antonínova až po křižovatku Štefánikova a Osvoboditelů. Práce na silnici, kterou denně projede přes třicet tisíc vozidel, mají skončit až v sobotu 12. srpna.

Silničáři rozdělili obnovu do tří etap, v pondělí začaly opravy na části od odbočky do Antonínovy ulice po křižovatku s ulicí Březnickou. Od rána se tak směrem z Otrokovic do krajské metropole tvořily kolony aut, které prodloužily cestu do práce mnoha řidičům. Řady těch netrpělivých se potkávaly v úseku pod „zimákem“, kde je kvůli opravě křižovatky v Březnické ulici stále jednosměrka.

Na možné komplikace upozorňovalo ŘSD před zahájením oprav. „Od pondělí 10. do čtvrtka 20. července doporučujeme řidičům využít objízdnou trasu po Nábřeží,“ vzkazovala mluvčí zlínské pobočky ŘSD Lucie Trubelíková.

Rekonstrukce silnice a mostu v Pohořelicích na Zlínsku si v prvních pěti měsících vyžádá úplnou uzavírku. Stavba začíná v polovině července 2023
Oprava silnice a mostu v Pohořelicích na Zlínsku si vyžádá pětiměsíční uzavírku

Ve druhé etapě budou silničáři opravovat úsek mezi křižovatkou s Březnickou ulicí a Kongresovým centrem. A jako poslední přijde na řadu část silnice po křižovatku ulic Štefánikova a Osvoboditelů.

„Rekonstrukce mimořádně frekventované silnice si vyžádá zredukování provozu do jednoho jízdního pruhu a to se neobejde bez dopravních komplikací. Žádáme proto řidiče o trpělivost,“ dodala Trubelíková.

Opravy omezí i hromadnou dopravu

Práce silničářů na hlavní dopravní tepně ve městě budou mít dopad i na provoz MHD. Místo trolejbusů budou jezdit na některých linkách autobusy, budou se dočasně posunovat zastávky. Vzniknou tak zpoždění spojů, nebude možno zajistit obvyklé přestupní vazby. V první etapě, která potrvá do 14. července, bude městská hromadná doprava bez omezení.

Začala oprava hlavní silnice I/49 v centru Zlína:

Zdroj: Iva Nedavašková

Od 15. do 20. července se bude doprava svedena do levého pruhu. Zastávka Poliklinika se posune na provizorní stanoviště před křižovatku s ulicí Šedesátá. „Autobusy linky 38, které vyjíždějí z Šedesáté ulice, projedou nejdříve přes obratiště Antonínova, aby se také dostaly k provizorní zastávce Poliklinika,“ uvedl vedoucí dispečer Dopravní společnosti Zlín-Otrokovice Jan Tesař.

MHD ve Zlíně. Ilustrační foto
Opravy v centru Zlína zkomplikují prázdninový provoz MHD. Dají se čekat zpoždění

V termínu od 21. července se práce silničářů posunou do II. etapy v úseku od křižovatky Štefánikova – Březnická po křižovatku Štefánikova – Gahurova. Do 25. července se bude pracovat v levém a obou prostředních jízdních pruzích. Doprava bude vedena pravým pruhem, zastávka Náměstí Práce zůstane na svém místě. Vozidla nebudou moci odbočovat ze Štefánikovy ulice do Gahurovy (směrem na Jižní Svahy).

„Trolejbusy na Jižní Svahy, tedy linky č. 6, 10 a 14, proto budeme posílat zajížďkou kolem kostela. Na zastávkách Školní a Náměstí Míru zastavovat nebudou,“ uvedl vedoucí dispečer.

Uzavírka - ilustrační foto.
Kde si dát pozor a kudy raději nejezdit. Prázdninové uzavírky, omezení, objížďky

Od 26. do 30. července se bude opravovat ve stejném úseku pravý jízdní pruh a zastávka Náměstí Práce. Doprava bude vedena levým a prostředním jízdním pruhem. Pro vozidla MHD bude zastávka Náměstí Práce zkrácena a dočasně posunuta. „V této době budou na zastávce Náměstí Práce zrušeny všechny přestupy. Vozidla zde na sebe z prostorových důvodů nebudou moci čekat,“ informoval Jan Tesař.

DOBRÁ ZPRÁVA:
Zatímco oprava významné zlínské dopravní tepny je na začátku a motoristům zkomplikuje život, jinde si naopak oddechnou. ŘSD v pondělí informovalo o dokončení opravy silnice I/49 mezi Lípou a Zádveřicemi na Zlínsku. „O víkendu jsme z tohoto dvoukilometrového úseku odstranili přechodné dopravní značení a řidiči opět projíždějí bez omezení,“ informovala mluvčí ŘSD Lucie Trubelíková. Oprava vyšla na 32,5 milionů korun.