Nejblíže k zahájení prací byl v roce 2018, kdy projekt získal územní rozhodnutí. Deník se proto podíval, jak se plánovaná podoba Fabriky z roku 2018 liší s návrhem, který investor zveřejnil letos v září.

Fabrika 2018

Podle původního návrhu byla výstavba Fabriky projektem za téměř miliardu korun. Komplex měl zahrnovat kancelářské prostory, byty, přes tři kilometry obchodních pasáží, zábavní část nejen pro rodiny s dětmi, ale i možné prostory pro vzdělávací instituce a relaxační zóny. Společnost také plánovala úpravu veřejného prostoru v blízkém okolí.

Který z návrhů budoucí podoby Fabriky se vám líbí více?

Hlasovat můžete v ANKETĚ, kterou naleznete pod tímto článkem.

„Vznikne zde nová piazzeta s vodními plochami, zvelebí se chodníky a příjezdové komunikace okolo Fabriky. Součástí je také úprava dopravní dostupnosti a vznik krytých parkovacích ploch pro návštěvníky a nájemce,“ uvedl tehdy k projektu generální ředitel Creamu Martin Jarolím.

Ačkoli se podle nového návrhu, který investor zveřejnil v letošním roce, bude nová Fabrika lišit jak svou podobou, tak i využitím, jedno zůstalo stejné - nový polyfunkční komplex s označením budov 24-25-26 bude stát na místě dnešní proluky mezi budovami Baťova institutu a budovou číslo 34, rozměrnou industriální krychlí, kde má dnes Cream centrálu. Konkrétně na místě, kde v baťovském areálu dříve stávaly tři tovární budovy a dnes je tam provizorní parkoviště.

Podívejte se na původní vizualizace Fabriky z roku 2018:

Fabrika 2023

Kromě zamýšlené podoby Fabriky, se rapidně změnily i plánované náklady. „Je to zatím naše největší investice, při dnešních podmínkách na trhu počítáme s náklady na výstavbu Fabriky kolem tří a půl miliardy korun,“ řekl k letos představenému návrhu většinový majitel Creamu Petr Tankó. „Během nejbližších let chceme do areálu investovat dalších deset miliard, z větší části se zaměříme zejména na byty,“ dodal.

Vizualizace polyfunkčního komplexu Fabrika ve Zlíně. Komplex za 3,5 miliardy obsahující obchodní centrum, parkoviště, sportovní haly, multikino i zimní stadion vyroste do roku 2027 mezi objektem Baťova institutu a budovou 34 ve zlínském areálu Svit.
Ve Zlíně vyroste komplex s obchodním centrem a hokejovou halou za 3,5 miliardy

Dvě budovy nového polyfunkčního komplexu budou mít dvě podzemní patra pro parkování, tři nadzemní podlaží obchodního centra, další dvě podlaží budou určené pro sportovní aktivity. V třetí budově nahradí sportovní část velké multikino.

Samostatnou stavbou vedle komplexu pak bude zimní stadion - tréninková hala podle standardu NHL. „Oproti původnímu projektu, který jsme představili veřejnosti před pěti lety, je nová Fabrika úplně jiný koncept,“ přiznal Martin Jarolím.

VIDEO: Ve Zlíně vyroste víceúčelový komplex za 3,5 miliardy:

Zdroj: Cream Investments, Deník

Podle jeho slov stačilo dříve nabídnout dostatek kvalitních obchodů, dnes je - zejména pro mladší generaci - atraktivní hlavně nabídka možností, jak strávit volný čas. „Budovy mají haly pro řadu sportů o celkové rozloze 7000 m2. Polovinu z nich, včetně rozsáhlé haly o 1200 m2, vybavíme speciálními akustickými prvky, aby se tady mohly pořádat i koncerty,“ prozradil Jarolím.

Součástí bude i úprava okolí. Investor se dohodl s hlavním architektem města Zlína o vytvoření pracovní skupiny, společně vypíší příští rok soutěž, která by měla zaručit zajímavý a hlavně užitečný exteriér kolem novostavby.

Vizualizace centra Fabrika zveřejněné v září 2023:

Svit? Největší brownfield v Česku

Nová podoba Fabriky je dílem architekta Víta Másla. „Nejedná se o repliku staré industriální zástavby, polyfunkční komplex tří propojených moderních budov vznikl s hlubokým respektem k architektuře historických budov areálu, který se pozvolna rodil od konce 19. do poloviny 20. století,“ dodal mluvčí Creamu Ivo Mravinac.

Areál Svitu je se svými 65 hektary celkové plochy jedním z největších a nejzajímavějších brownfieldů v Česku. Ve Zlíně stále více nabývá na významu. Společnost Cream je jeho většinovým vlastníkem.

SROVNÁNÍ V ČÍSLECH

Fabrika 2018
Plánovaná investice: cca 1 miliarda korun
Celková pronajímatelná plocha: 50 696 m2
Celková plocha pro obchody: 30 130 m2
Kancelářská a bytová pronajímatelná plocha: 14 632 m2
Sklady: 5 934 m2
Počet parkovacích míst: 1013

Fabrika 2023
Plánovaná investice: 3,5 miliardy korun
Celková užitečná plocha: 70 000 m2
Celková plocha pro obchody: 30 000 m2
Plocha určená pro aktivní sporty: 7000 m2
Celková plocha budovy zimního stadionu: 3000 m2
Počet parkovacích míst: 1000

Dokončení projektu: 2027