Po dvou letech, kdy se zlínský filmový festival „na živo“ konal v září, se opět ve festivalovém kalendáři vrací k jarnímu termínu.

„Jsme rádi, že můžeme konečně festival znovu nabídnout divákům v období, na které jsou zvyklí, a že v jeho průběhu opět oslavíme Den dětí,“ uvedl prezident Zlín Film Festivalu Čestmír Vančura.

S návratem do tradičního termínu výrazně vzrostl zájem o návštěvu ze strany škol i zahraničních festivalových hostů.

Do Zlína také po dvou letech míří i řada porotců a 59 filmových delegací z celého světa, které doprovází své filmy. 

Tématem festivalu je letos festival samotný.

„Chceme silně apelovat na osobní vzájemnou komunikaci s důrazem hlavně na mladší generaci a vyzvat lidi, aby zhasnuli monitory, omezili e-komunikaci na sítích a šli do kina, na koncert nebo zažít jinou aktivitu,“ vysvětlila Jarmila Záhorová.

Ve svém filmovém programu nabídne 62. Zlín Film Festival celkem 276 snímků ze 49 zemí světa. 

Šťastný oceněný

V rámci večerního zahájení se mohou hosté těšit od 19:00 hodin na německý snímek Stezka odvahy.

Během večera budou také předána první ocenění. Zlatý střevíček za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež převezme herec, komik a moderátor Pavel Zedníček.

„Udělalo mi to velkou radost. Nejen proto, že ta cena je zlínská, ale i proto, že mám vystudovanou střední průmyslovou školu kožařskou, dá se tedy říct, že jsem od bot. A mám si převzít střevíček. A to dokonce zlatý,“ komentoval ocenění Pavel Zedníček, který na festivalu uvede také premiéru nové české minisérie Jitřní záře.

První festivalový večer bude předána také Filmová cena TA ČR „Za popularizaci vědy mezi mládeží“.

Letos se odborná porota zaměřila na digitální tvůrce, kteří prostřednictvím webů a sociálních sítí popularizují vědu a zábavnou formou předávají nejrůznější poznatky mladé generaci.

Autogramiáda s Neckářem

Doprovodný program opět nabídne celou řadu možností rodinám, jak společně strávit volný čas. Návštěvníci se v tradičních lokacích budou moci zase setkat s filmem, divadlem, výstavami, koncerty, filmovými i jinými workshopy a s tvořivými dílnami. 

„V sobotu 28. května nás čeká uvedení digitálně restaurované verze Šíleně smutné princezny, které bude předcházet oblíbený Červený koberec a autogramiáda s hlavním představitelem Václavem Neckářem,“ dodala umělecká ředitelka festivalu Markéta Pášmová. 

Za pozornost stojí i páteční koncert kapely Čechomor nebo sobotní divadelní představení Art Divadla Bez zábradlí v hlavní roli s Karlem Heřmánkem, který Zlatý střevíček převezme 1. června během slavnostního galavečera.