"Hotely v okruhu 30 kilometrů jsou plné, ale především máme plné kinosály. Příjemně nás překvapilo, že i dopolední programy pro školy se letos opět těší takovému zájmu jako v době před covidem, možná i dokonce většímu. V tuto chvíli máme kompletně zaplněné kinosály pro školní projekce, ale také dopolední workshopy. Výrazně se zvýšil také počet mimozlínských škol, které se chystají na festival na školní výlet. Proti roku 2019 jsme v této oblasti zaznamenali nárůst téměř o 50 procent," řekl na úvodní tiskové konferenci prezident festivalu Čestmír Vančura.

Loni byl kvůli epidemii koronaviru rozdělený na dvě části, jarní byla v on-line podobě, na podzim se konala druhá část, kdy již návštěvníci mohli do kin. Předloni byl festival kvůli epidemii netradičně v září.

"Jsme rádi, že můžeme konečně festival znovu nabídnout divákům v období, na které jsou zvyklí, a že v jeho průběhu opět oslavíme Den dětí," uvedl Vančura. Festival připomene také letošní 700. výročí první písemné zmínky o Zlíně.

Zlatý střevíček, symbol Zlín Film Festivalu. Ilustrační foto
Zlín ožije filmem. Filmový festival začíná ve čtvrtek

Organizátoři festivalu vzhledem k aktuální situaci zařadili do filmového programu pásmo animovaných filmů v ukrajinštině pro děti z Ukrajiny.

"Není nám lhostejná situace na Ukrajině, a rozhodli jsme se proto alespoň trochu potěšit děti, které teď žijí ve Zlíně. V sobotu 28. května uvedeme v 11:30 výběr 12 dílů animovaného seriálu s názvem Moje země Ukrajina," uvedla Pášmová.

Projekce se zúčastní konzulka ukrajinské ambasády Anna Proško. Vstup na představení je pro ukrajinské rodiny zdarma.

Ocenění pro rodáka

Na večerním zahájení převezme Zlatý střevíček za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež herec Pavel Zedníček.

Předána bude také Filmová cena Technologické agentury ČR Za popularizaci vědy mezi mládeží. Letos se odborná porota zaměřila na digitální tvůrce, kteří prostřednictvím webů a sociálních sítí popularizují vědu a zábavnou formou předávají poznatky mladé generaci.

Na závěrečném galavečeru převezme Zlatý střevíček Karel Heřmánek.

Uvedena bude také digitálně restaurovaná verze filmu Šíleně smutná princezna, zúčastní se také Václav Neckář.

Doprovodný program nabídne divadlo, výstavy, koncerty, filmové i jiné workshopy. Mladým lidem je určena nová zóna umístěná na zlínském zámku. Pro -náctileté jsou tam připraveny filmy, besedy s youtubery, virtuální realita, večerní party na nádvoří zámku, aréna pro e-sporty a další aktivity.

Na festivalu se budou také dražit umělecky ztvárněné filmové klapky, připraven je festivalový půlmaraton, odhalování hvězd na chodníku.

Součástí festivalu je například půlmaraton, který letos připomene také nedožité sté narozeniny Emila Zátopka.

Festivalový půlmaraton ve Zlíně. Ilustrační foto
Favority zlínského Festivalového půlmaratonu jsou Beníček, Kolárik a Sklenář