„Návštěvníci si mohou vyzkoušet, jak se dělají filmové triky,“ vysvětloval zapáleně jeden z účastníků workshopu Richard Pifka. Na obrazovce počítače děti viděly, jak může vypadat honička s dinosaurem ve filmu.

A přímo v místnosti zažily realitu, jak takový záběr vzniká. Samy si mohly stoupnout před zelené plátno a poslouchat pokyny režiséra. Nebo na stole s pozadím pláže pohybovat figurkou dinosaura. Výsledný počin si pak odnesly domů na flashce.

Do zákulisí tvorby filmu

Komentované prohlídky přinesly nevšední zážitek, podívat se do míst, kde se dělá film. Poutavý výklad zajistil Jaromír Hasoň z Kabinetu filmové historie. V expozici byla k vidění řada originálních artefaktů, které hrály významnou roli v tvorbě i v životě zlínských filmařů, a to nejen Hermíny Týrlové a Karla Zemana.

Návštěvníci si prohlédli celé scény z animovaných filmů tvůrců všech generací, dekorace, rekvizity, fotografie, výtvarné návrhy, pracovní pomůcky i osobní předměty tvůrců. Vystavena je řada původních loutek z různých materiálů, včetně populárních postaviček z animovaných filmů od Ferdy Mravence až po Pata a Mata.

Ke každému exponátu přidal Jaromír Hasoň nějakou perličku. Součástí expozice byla i dobová filmová technika, a tak zde mohli návštěvníci spatřit například kameru držitele filmového Oscara Alexandra Hackenschmieda nebo techniku, se kterou natáčeli na svých expedicích Hanzelka a Zikmund.

Program pro celou rodinu

„Po úspěšném prvním ročníku jsme se rozhodli i letos nabídnout rodinám s dětmi příležitost navštívit zajímavá místa na Filmových ateliérech, nahlédnout pod pokličku filmové tvorby a zhlédnout vybrané filmy z letošního festivalu, které určitě stojí za to vidět,“ uvedla za organizátory Markéta Pášmová, umělecká ředitelka Zlín Film Festivalu.

Zlínský filmový víkend | Video: Iva Nedavašková

Na programu byly například snímky Dancing Queen, Suprákovi, Mořská záře, Tonda, Slávka a kouzelné světlo nebo venkovní projekce českého filmu Děti Nagana spojená s táborákem a opékáním špekáčků. Netradičního uvedení snímku se zúčastnil i režisér filmu Dan Pánek.

Perličkou v programu byla projekce filmu Titina, psí polárnice, který si z letošního festivalu odvezl hned dvě ocenění. Po jeho promítání se uskutečnila beseda se speciálním hostem – legendárním polárníkem a prvním Čechem, který dobyl severní pól Miroslavem Jakešem.