Nové sály mají nejmodernější vybavení včetně operačních stolů nebo světel, velkou změnou prošel také tzv. dospávací pokoj, jehož kapacita se navýšila z pěti na 12 lůžek. Tím se odlehčí části jednotek intenzivní péče, na které byli pacienti po operacích umisťováni.
„Jeden sál je určen především pro robotickou operativu, budou se tam střídat operatéři z urologie, gynekologie a chirurgie. V dalším sále zvažujeme ortopedické, neurochirurgické nebo traumatologické výkony. Tyto obory mají své operační sály, díky tomuto rozšíření by však mohly navýšit své operační kapacity,“ uvedl primář Oddělení centrálních operačních sálů Rudolf Mana.
Primář: Je to obrovská změna, jiný styl operování
Robotický operační systém bude na novém sále využíván především pro operace onkologických pacientů. Nejčastěji z oblasti urologie. Zdravotníci robota využijí například při radikálních prostatektomiích, u resekcí tumoru ledvin nebo při plastické operaci ledvinné pánvičky.
„Museli jsme všichni – tedy celý operační tým lékařů, sester i sanitářů projít komplexním školícím programem robotické operativy, udělat zkoušky a získat certifikát. Bylo to velmi náročné, ale samozřejmě potřebné, protože se jedná o obrovskou změnu a posun, úplně jiný styl operování,“ konstatoval primář Urologického oddělení Martin Kučera.
Modernizace dvou operačních sálů pro vybranou chirurgickou operativu stála 55 milionů korun, vybavení včetně dospávacího pokoje je v hodnotě 21 milionů a samotný robotický systém přišel na více než 65 milionů korun. Většinu nákladů pokryla dotace.