Podmínkou je dostavění Kongresového a univerzitního centra do konce roku 2008


Oficiální jednání Evropské rady by se mohlo stát první významnou akcí v prostorách stavby. „Nejen pro Zlín, ale pro celý kraj by to byla velká pocta,“ domnívá se zlínská primátorka Irena Ondrová. Podle ní je významné už i to, že o této možnosti Úřad vlády jedná. Pravděpodobnost, že se Zlín stane v polovině roku 2009 místem setkání Evropské rady, je podle ředitele Odboru logistiky na Úřadě vlády Radomíra Karlíka v případě včasného dostavění komplexu velká. „Budované zlínské centrum je v republice téměř architektonický unikát,“ míní.
Člen Výboru regionů Evropské unie Ondřej Benešík prozradil, že kraj už koncem června navštívili vládní úředníci vicepremiéra Alexandra Vondry a monitorovali si terén. „Technické zázemí budovy z hlediska kapacity zhodnotili kladně. Pro ubytování se jevily nejlepší Luhačovice,“ sdělil.

Benešík dodal, že pokud by se místem setkání představitelů stal zlínský region, nesmírně by se zviditelnil po celém světě. „Kromě ministrů a jejich poradců by totiž do Zlína zavítal i celý ansámbl zahraničních novinářů,“ doplnil. Zástupci resortů by v kraji podle něj pobyli asi tři dny. „Samotné jednání by doplnily návštěvy památek v Luhačovicích, Kroměříži či Velehradě a kulturní program,“ upřesnil. Jako primární podmínku setkání evropských ministrů právě ve Zlíně si však pražští vládní úředníci kladou komplexní dokončení úprav centra a zahájení provozu do konce příštího roku.

Budova univerzitní knihovny a rektorátu má zahájit provoz už za půl roku v březnu. „V současnosti už v ní dělníci dokončují příčky a elektroinstalaci. Zbývá ještě zkompletovat přístrojové vybavení a dodělat povrchové úpravy, jako jsou obklady, dlažby nebo omítky,“ přiblížil kvestor Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Alexander Černý. Zkolaudována by měla být letos v prosinci.

Kdy bude dokončeno kongresové centrum, kde by se případně ministři setkali, se zatím ale neví. „Výběrové řízení na stavební firmu nadzemních pater skončí v listopadu. Budeme na ni apelovat, aby byla do konce roku 2008 stavba hotová,“ sdělila primátorka Ondrová. Podle ní však záleží i na tom, zda se společnosti, které ve výběru neuspějí, nebudou odvolávat. Potom by se zahájení prací mohlo posunout o několik dalších měsíců.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY ZE ZLÍNSKÉHO KRAJE:

Moje Zlínsko Sport Kultura Podnikání Černá kronika