Návštěvníci si mohou postavit klasické, ale i hudební kuličkové dráhy, didaktické skládačky, magnetické mozaiky, dřevěné puzzle, technické i designové stavebnice a chystají se také dílničky z kukuřičné stavebnice.

„I letos jsme v Inspiraci Zlín vymysleli na léto zábavu pro malé i velké návštěvníky. V prostorách sálu 14|15 Baťova Institutu ve Zlíně vznikne Letní festival stavebnic. Zvolili jsme trendy stavebnice, které nejsou úplně obvyklé. Návštěvníci si tak můžou užít relaxaci a pohodu při stavění podle návodů nebo jen pomocí své fantazie,“ uvedla organizátorka akce Věra Stojar.

Fontána Ještěrkáč v Trávníkách v Otrokovicích.
Tržišti v Otrokovicích dominuje Ještěrkáč, netradiční fontána od sochaře Hankeho

Malí i velcí si mohou vyzkoušet například klasické kuličkové dráhy Hubelino. Zajímavostí je i hudební kuličková dráha Xyloba, která dokáže díky systému tónů zahrát i písničku.

„Méně obvyklé jsou pak stavebnice Vex, které dětem přiblíží obory Stem s cílem uvést děti prostřednictvím hry do světa technologií a přírodních zákonitostí. Přibližují, jak fungují například moderní stavební stroje na staveništi nebo i středověké obléhací stroje,“ popsala organizátorka.

Baťův mrakodrap ve Zlíně. Ilustrační foto.
Baťův mrakodrap čekají opravy. Na úřad se dostanete jen ze svitovského areálu

Návštěvníci si také mohou navrhnout rozmístění pokojů a interiér díky stavebnicím Makura. „Tato buková stavebnice je unikátní svým spojovacím systémem a zajímavým designem,“ vysvětlila Věra Stojar.

Novinkou je pomůcka Geoboard od rodinné firmy Domeczech. „Jedná se o didaktickou pomůcku s velkým množstvím her. Využívá se hlavně v matematice pro objasnění základních pojmů v geometrii – například vlastnosti trojúhelníků, vysvětlení pojmu obvod, obsah, a podobně,“ sdělila organizátorka.

Nechybí ani další zajímavé designové stavebnice, dřevěné puzzle, sklěněné mozaiky, vláčkodráhy, magnetické mozaiky a tvořivé dílničky s kukuřičnou stavebnicí Playmais, stejně tak je k dispozici i oblíbená kostičková herna Sluban.