Oproti těm starým mají obrovskou výhodu v tom, že kolo se do nich uchytí včetně rámu a zamkne speciálním zámkem. Zloději tedy takřka nemají šanci bicykl ukrást.

Na policii se letos už obrátily takřka čtyři desítky okradených cyklistů.

„Pro zloděje se totiž tento dopravní prostředek stává stále více častějším zájmem. Zvyšuje se totiž nejen kvalita kol, ale zejména jejich hodnota. Už není nic neobvyklého, kdy se kola kradou přímo na zakázku,“ vysvětlila preventistka zlínských strážníků Kamila Nováková.

V současné době může majitel své kolo buď nespustit z očí, nebo použít zámek na kolo. „Tento typ zabezpečení je však málo odolný běžnému domácímu nářadí jako jsou různé kleště nebo štípačky. Pro zloděje je velice jednoduché takové kolo během pár vteřin, aniž by si toho kdokoliv všiml, zcizit,“ podotkla preventistka.

Zlínští strážníci proto přišli s novým projektem „Bezpečnostní stojany na kola“, na který získali třiačtyřiceti­tisícovou dotaci z Ministerstva vnitra. Nové stojany se tak v pátek objevily před Krajskou knihovnou Františka Bartoše, u Městských lázní, nedaleko tržnice Pod kaštany a před budovou Krajské správy sociálního zabezpečení.

„Rám kola uchytí do kovového třmenu, který se uzamyká cylindrickou vložkou. Takto zabezpečené kolo je pro zloděje poměrně problematické zcizit. Kovový třmen a rám stojanu je vyroben z masivní oceli a je velice nesnadné tuto překážku překonat. Navíc v případě, že cyklista nemá cylindrickou vložku, může si své kolo zabezpečit obvyklým způsobem,“ přiblížila Nováková.

Cyklisté tento nový typ stojanů vítají s nadšením.

„To je skvělá zpráva. Před rokem mi ukradli kolo za deset tisíc korun a je fakt, že od té doby mám obavu ho nechávat bez dozoru. Už to rozhodně chtělo něco nového. Zloději jsou fakt čím dál vynalézavější,“ reagoval například Zdeněk Jandera.

I Zlíňana Jiřího Studeníka nové stojany zaujaly. „No do lázní chodím docela často, takže teď vím, že už do nich můžu i na kole. Škoda jen, že už ty stojany tady nebyly v létě,“ konstatoval muž.

Speciální cylindrickou vložku může pak cyklista zakoupit například na zlínské radnici v městském a informačním centru, v lázních nebo přímo v budově městské policie. Cena vložky se pohybuje kolem sedmdesáti korun.