Technické služby díky ní vyrobí tolik energie, že se město alespoň částečně stává nezávislým na ostatních dodavatelích. Pokud seženou na radnici další finanční prostředky, plánuje se i postupné rozšiřování elektrárny.

Přestože fotovoltaická sluneční elektrárna není podle ředitele Technických služeb Františka Kostelníka zrovna největší, její výkon výroby energie dvě stě kilowatů za hodinu je slušným základem.

„Důležitý je pro každého pocit, že jakýsi dílek energie můžeme vyrobit i vlastními prostředky na území města Zlína, čímž se částečně stáváme nezávislými na vnějších dodávkách,“ vysvětlil Kostelník.

Původně se prý zamýšleli i nad zbudováním hřiště pro golf či paintball v této lokalitě, ty by však znamenaly vysokou návštěvnost lidí. To ale nakonec vyhodnotili odborníci jako ne právě vhodné řešení. „Je to na území skládky, takže tato konečná varianta je nejlepší,“ zhodnotil Kostelník.

Elektrárna pracuje na principu sluneční energie. „Poté, co dopadne slunce na panely, vyrobí elektrickou energii. Takzvaný měnič ji přemění na střídavou, aby bylo možno ji dodávat do sítě,“ objasnil dodavatel stavby, technický ředitel firmy Ekosolaris Roman Kondysek.

Dodal, že transformátor v blízkosti elektrárny je vybaven elektroměrem a cena energie vychází na 13,46 korun za jednu kWh. „Přepočteno na peníze je její přínos pro město ročně asi dva a půl milionů korun. Vzhledem k ceně investice šestadvacet milionů korun je návratnost přibližně deset let,“ upřesnil Kondysek.

Pokud by technické služby plochy u Suchého dolu v budoucnu využily více, je možné, že by elektrárna produkovala až 2 megaWatthodiny. „Lokalita tomu nahrává. Určitě o tom uvažujeme. Kdy, to však v tuto chvíli říct nelze,“ sdělil Kostelník s tím, že vše záleží na případných dotacích.

Výrobu energie díky slunci si sám pochvaluje. Již dva roky mají v provozovně Technické služby v Loukách nainstalovány solární panely sloužící k ohřevu teplé užitkové vody a ušetří tím ročně celý kubík zemního plynu. „Prakticky od května až do září odstavíme plynovou kotelnu, takže nemusíme díky solárním panelům platit její provoz,“ pochvaloval si. Solární panely potom využívají týden také Městské lázně ve Zlíně.

„Díky nim se vyhřívá bazén v délce padesát metrů a bazén venkovní. Panely by měly ušetřit většinu spotřebované energie a částečně tím protáhnout i sezónu,“ přiblížil náměstek primátorky Hynek Steska.

Právě město totiž lázním peníze z projektu zprostředkovalo. „Na základě pravidelných měření chceme i zjistit, nakolik je využití solární energie efektivní. Potom budeme zvažovat další vlastní investice, případně je doporučovat jiným subjektům,“ doplnil Steska.