Z příkopu do luxusního zázemí
Medvěd jménem Jirka žil 13 let na zámku Konopiště a z příkopu vítal návštěvníky středočeské památky. Po přestěhování do ostravské zoo bude mít k dispozici nadstandardní výběh o rozloze jednoho hektaru, který patří mezi největší a nejlepší výběhy medvědů ve světových zoo. V budoucnu bude zapojen do chovu a reprodukce. „Samec medvěda ušatého bude obývat hektarový lesní výběh, ve srovnání se současným výběhem o rozloze 265 metrů čtverečních to bude znamenat skutečně zásadní zlepšení životních podmínek. Výběh splňuje nejnáročnější kritéria, nabízí nejen obrovskou rozlohu, ale také dostatek přírodních úkrytů, odpočinkových míst, vodní plochu,“ uvedl ředitel Zoo Zlín Roman Horský.
Zmiňovaný samec medvěda ušatého se v Zoo Zlín narodil v roce 2006. „Náš tehdejší pár medvědů ušatých přivedl na svět potomka, když jim bylo 21 let. Odchov mláděte proběhl bez problémů. Mladého samce jsme následně v roce 2011 v rámci deponace neboli zápůjčky přesunuli na státní zámek Konopiště. Od samého počátku však byl jeho pobyt koncipován jako dočasný,“ sdělil ředitel Zoo Zlín.
Jak dodal, jednání s Národním památkovým ústavem o přesunu medvěda ze zámku Konopiště se rozběhla již v roce 2023. „V souvislosti s avizovaným ukončením chovu medvědů v zámeckých příkopech do roku 2030, které Národní památkový ústav oficiálně zveřejnil letos v červnu, jsme byli NPÚ pobídnuti, abychom pro medvěda našli nové zařízení. Ve spolupráci s evropským koordinátorem chovu medvědů ušatých jsme tak vše začali intenzivně řešit. Přesuny zvířat mezi zoologickými zahradami jsou totiž naprosto běžné, ať už v rámci evropských nebo světových zoo. Navíc i přes veškerou péči, kterou na Konopišti medvěd dostával, se u něj začaly projevovat symptomy stereotypního chování,“ řekl ředitel Roman Horský.
Zoo Ostrava má s chovem medvědů ušatých dlouholeté zkušenosti
V Ostravské zoo je tento druh chován od roku 1991. V minulosti obýval pár medvědů starý betonový výběh, v roce 2010 se přestěhoval do nově vybudovaného expozičně-chovatelského komplexu Čitván. Byla to pro něj obrovská změna – malý betonový výběh nahradil téměř hektarový lesní výběh, který nabízí mnoho přirozených úkrytů. Součástí výběhu je také lesní potůček s přilehlou vodní plochou. Medvědi si v lese sbírají maliny, jahody a další lesní plody, na podzim si jídelníček zpestřují žaludy a podobně.
Společně s nimi se do nových prostor přestěhovala i skupina hulmanů posvátných. Soužití medvědů a opic bylo od začátku bezproblémové a dodnes přináší oběma druhům mnoho podnětů a vzájemných interakcí obohacujících jejich život.
Začátkem července 2024 musela být ze zdravotních důvodů utracena stará samice (*1989). V Ostravě nyní zůstává samec (*1996). „Situaci rovněž komunikujeme s koordinátorem Evropského záchranného programu. V zoologických zahradách sdružených v EAZA žije aktuálně pouhých pět desítek zvířat, převážná část populace je už poměrně stará. Za posledních 12 měsíců proběhl jediný porod – samice v Zoo Dubaj přivedla na svět dvojčata. Dovoz mladého samce by mohl pomoci chovu těchto medvědů. Jakmile se dostane do správné tělesné kondice, a pokud by se ho v budoucnu podařilo dopárovat se samicí, mohli bychom se dočkat i mláďat,“ říká ředitel Zoo Ostrava Jiří Novák.