Rozpočet na rok 2023 měl schodek téměř 121 milionů korun, s příjmy 1,994 miliard a výdaji 2,115 miliard korun.

„Snažili jsme se připravit stabilní rozpočet a financováním zajistit podporu služeb ve veřejném prostoru. Zatím co rok 2023 byl inflačním rokem, rok následující bude o nákladovosti,“ vysvětlil ekonomický náměstek primátora Miroslav Chalánek

Zdůraznil, že město díky vládnímu balíčku přijde například o 60 milionů z hazardu.

Budova 32 v areálu Svitu ve Zlíně.
Budovu číslo 32 čeká nástavba. V areálu Svitu ve Zlíně vzniknou nové byty

Rozpočet výdajové části pro rok 2024 je navrhován ve výši 2,505 miliardy korun z toho rozpočet provozních výdajů ve výši 1,899 miliardy korun a investičních výdajů 606 milionů korun.

Schválený rozpočet počítá s významnými investicemi do oblasti dopravy, konkrétně jde o částku 152 milionů korun. Další významné investice směřují do sociální péče, kde je alokováno 120 milionů korun.

Investice do bydlení, sportovišť i rozvoje městských částí

Na bytovou výstavbu je vyčleněno 71 milionů korun. Investice půjdou rovněž do oblasti sportu respektive sportovišť, školství nebo IT technologií.

„Město Zlín v novém roce navýší finance určené pro rozvoj místních částí o 15 milionů na celkových 40 milionů korun. O dva miliony na celkových sedm se navýší i rozpočet projektu Tvoříme Zlín, o kterém rozhodují občané ‚vnitřního‘ Zlína. Pomocí Fondu pro-rodinných aktivit bude nově zavedena podpora komunitního života ve ‚vnitřním‘ Zlíně,“ upozornil primátor Jiří Korec.

Novoroční ohňostroj nebude ve Zlíně chybět ani na úvod roku 2024.
Silvestr a Nový rok ve Zlíně: v plánu je ohňostroj, akrobaté i afterparty

Diskuze na zastupitelstvu před finálním schválením se nesla v poklidném duchu. Opoziční zastupitel Jaroslav Juráš (Zlin 21) pouze kritizoval strukturálnost rozpočtu na příkladu příspěvků pro Zoo Zlín.

„Je centrum pro lvy opravdu strategická investice?“ Podle představitelů města návštěvnost zoo dlouhodobě pomáhá atraktivnosti Zlínu.

Opozice ocenila transparentnost rozpočtu

Opozice pozitivně zhodnotila, že rozpočet připravený současnou koalicí je transparentnější. Podle uskupení Zlín 21 jde o značný posun v tom, že tak voliči dostávají prostor pro diskusi, takže si snadno všichni mohou srovnat předvolební sliby s realitou.

„Holá skutečnost je, že málo investujeme do zajištění bydlení a infrastruktury pro mladé rodiny,“ upozornil opoziční zastupitel Čestmír Vančura.

V neděli se rozzáří vánoční strom v zoo. Svítit budou jaguáři, sloni nebo lvi
V neděli se rozzáří vánoční strom v zoo. Svítit budou jaguáři, sloni nebo lvi

Jako konkrétní příklad lze podlě něj uvést, že plán radnice je věnovat do bytové výstavby v následujících čtyřech letech 160 milionů korun. „Tedy pouhých 6,5 procenta z ročního rozpočtu města, respektive zhruba 1,6 procenta z rozpočtu na toto období,“ upřesnil Vančura.

Dvakrát víc přitom plánuje koalice investovat třeba do opravy radnice nebo kina v Malenovicích.

Motorová jednotka 844 RegioShark na trati Valašské Meziříčí - Rožnov pod Radhoštěm. Ilustrační foto.
Nové spoje i jízdní řády. Změny ve veřejné dopravě v kraji nastanou 10. prosince

„Propad v dostupném bydlení násobí téměř nulové investice v uplynulé dekádě. Míjíme se tak s aktivním přístupem proti stárnutí populace v našem městě a snižování počtu obyvatel Zlína. Je to vážná věc,“ konstatoval Čestmír Vančura.

Snižování počtu obyvatel vnímá i primátor Korec, podle něj se město snaží motivovat lidi, aby si přepsali trvalé bydliště ve Zlíně.