Magistrát města Zlína žaluje občan Pavel Sedlář. Soud má dvacet dní na to, aby jeho podnětu vyhověl nebo jej zamítl. Zasedání ustavujícího zastupitelstva se tak zatím odsouvá na neurčito.

Současná primátorka Irena Ondrová jej chtěla svolat na 8. listopadu, jak už několikrát avizovala. Musela však počkat na 29. říjen do 16 hodin, kdy končila možnost podání odvolání proti průběhu komunálních voleb.

„Jelikož obdržel Krajský soud v Brně námitku od jednoho občana, paní primátorka zasedání zastupitelstva svolat nemohla. Musíme počkat na bližší informace nebo rozhodnutí soudu,“ uvedla mluvčí zlínské radnice Marie Masaříková.

Z jakého důvodu podal Pavel Sedlář návrh na neplatnost voleb ve Zlíně, prý magistrát nezná. Prozradit jej nechtěla ani mluvčí soudu Miroslava Sedláčková. „Nejsme povinni důvod sdělovat,“ reagovala mluvčí.

Nové vedení se ujme svých postů později

Co se prý týče dalšího postupu, má soud během dvacíti dní dvě možnosti rozhodnutí.„Buď návrh zamítne, nebo mu vyhoví. Ve druhém případě by se jednalo o velmi složitý proces, který by vycházel z judikatury Nejvyššího správního soudu a Ústavního soudu,“ poznamenala Sedláčková.Doplnila, že Krajský soud v Brně dosud obdržel více než třicítku podnětů tohoto druhu z jiných obcí, které také bude muset přezkoumat.

Pro nově vzniklou koalici ve Zlíně znamená návrh podaný v podstatě anonymním občanem v každém případě odklad nástupu do funkcí.„Občan podal námitku na poslední chvíli, takže zatím také neznáme přesný důvod. Zjišťujeme jej. Dosavadní vedení radnice vyzveme, aby nedělalo do zasedání zastupitelstva žádné nezvratné kroky a rozhodnutí,“ sdělil kandidát na zlínského primátora Miroslav Adámek.

K tomu se ale vedení magistrátu podle 1. náměstka primátorky Martina Janečky absolutně nechystá.„Řešíme jen provozní záležitosti. Například dnes jsme na zasedání rady shodli na připraveném rozpočtu,“ sdělil včera Janečka.Jestli bude oficiálně spoluřídit město o něco déle, je mu prý jedno.Podle sečtených hlasů vyhrála ve Zlíně volby TOP 09/STAN. Koaliční smlouvu již uzavřela s hnutím M. O. R., lidovci, Zlínským hnutím nezávislých a Věcmi veřejnými. Občanští i sociální demokraté mají společně s komunisty zaujmout místo v opozici.