VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Peníze na asistenty učitelů budou, řekla ministryně školství ve Zlíně

Zlín – Ministryně školství Kateřina Valachová přijela v pátek na návštěvu Zlína. Během svého pobytu v krajském městě dopoledne navštívila Základní školu Křiby, kde se podívala do třídy prvňáčků i deváťáků, následovalo setkání s řediteli základních škol zřizovaných městem.

25.9.2015 2
SDÍLEJ:

Návštěva ministryně Kateřiny Valachové na Střední průmyslové škole ve Zlíně.Foto: DENÍK/Jan Karásek

Vládní černý superb, ředitelé i studenti škol v pohotovosti. Do Zlína přijela ministryně školství Kateřina Valachová. Zlínský kraj je třetím regionem, který ve své funkci navštíví.

Ministryně přijela raději o den dřív a přespala na hotelu Baltaci. Už od rána ji totiž čekal nabitý program. A co určitě tušila předem, spousta dotazů týkajících se jednotných přijímacích zkoušek, státních maturit, ale také financování regionálního školství a celé řady dalších problémů.

Den však začíná příjemně. Úderem osmé hodiny ranní vítají ministryni a její čtyřčlenný tým v Základní škole Křiby zvuky bubnů. Hraje na ně kroužek dětí v čele s učitelkou.

„Rovnou mi do krve vlily rytmus a originalitu Zlínského kraje," usmívá se Kateřina Valachová s copem uvázaným na bok.

Ze sportovců má nejradši Jardu Jágra

Prvňáčci ve třídě zpívají, deváťáci, kteří mají rozšířenou výukou tělesné výchovy se zaměřením na házenou, se směle dotazují. „Jaký sport jste měla nejraději? A jaký sport máte ráda teď?"

„Nejraději jsem běhala. Ze sportů pak mám obecně ráda lední hokej a ze sportovců Jaromíra Jágra," přiznává před školáky ministryně, kterou nemine ani setkání s vedením školy a následně s řediteli základních škol zřizovaných městem.

Dívka u soustruhu

Kateřina Valachová si mohla vybrat jednu střední školu, kterou navštíví. Volba padla na zlínskou průmyslovku, kam se přesouvá vládní škodovkou. V jedné z učeben se setkává se skupinou studentů. „Proč jste si vybrala zrovna naši školu a ne třeba obchodní akademii?" ptá se jedna ze studentek.

Ministryně přiznává, že co se týče průmyslovek, mají u ní protekci. „Mohla bych si už v dalším regionu naplánovat i jinou školu," uznává. „Chci ale podpořit středoškoláky, kteří si zvolili technické obory," vysvětluje Kateřina Valachová.

„Holky, proč jste rozhodly zrovna pro průmyslovku?" ptá se dívek.

„Mnozí se tomu diví, zvlášť na dívku, ale já bych chtěla dělat u soustruhu," říká jedna ze studentek.

„Nechtěla bych třeba někomu hned šéfovat, aniž bych věděla, co práce dělníka obnáší," sklízí hlasitý obdiv nejen ministryně, ale všech přítomných.

Diskuse s řediteli

Na setkání ředitelů středních škol na Střední průmyslové škole už ale takzvaně přituhuje. Šéfy škol se zaměřením na zdravotnictví, zemědělství, jazyky či budoucí učitele a profesory zajímá budoucnost vzdělávání, jeho regionální financování. Nelíbí se jim platové podmínky asistentů pedagoga či platy začínajících učitelů.

„Pořád není dostatek peněz na asistenty. Jsou kráceni na platu. Bohužel nejen oni, ale vlivem toho i celý učitelský sbor. To je pro mě nepřijatelné, a já se domnívám, že rozpočtový rok 2016 umožní odstranit tyto nerovnosti v odměňování. Vybojovali jsme totiž dost peněz, mimo jiné i na navýšení platů," ujišťuje ředitele ministryně Valachová.

Členem jejího týmu je i Václav Pícl, který má na starosti financování regionálního školství. Slibuje, že bude s podněty pracovat.

Ještě než ministryně s týmem opustí budovy zlínské průmyslovky, stihne udělat krátký rozhovor do školní televize. Jednou z otázek pro ni je, jak byl měl vypadat ideální učitel.

„Tak, že naslouchá, a dokáže zaujmout v rámci výuky. Předat znalosti je také dar, ale nejlepší kantor je ten, který do výuky skutečně dá kus sebe," říká Kateřina Valachová, kterou už ale čeká oběd. Dopřeje si ho s krajskými radními a členy Krajské hospodářské komory.

Mezi studenty

Odpoledne si nachází čas na vysokoškoláky. Ministryně se zajímá, jak si vedou absolventi Univerzity Tomáše Bati na trhu práce. Od studentů se však dozvídá, že nacházejí v některých oborech práci jen stěží.

„Od kamarádů z marketingových oborů vím, že si našli práci většinou až v Praze," poukazuje na problematiku jeden z vysokoškoláků.

Zmiňuje, že je také poměrně obtížné založit si vlastní firmu – kvůli spoustě administrativních úkonů. Kateřina Valachová slibuje, že tento problém probere s ministerstvem průmyslu a obchodu.

„Byla by velká škoda, aby absolventi zdejší univerzity z regionu odcházeli a nemohli přispívat k jeho rozvoji," konstatuje.

Na přetřes přichází také téma většího zapojování stážistů do veřejné správy a samosprávy. Studenti by tak podle ministryně měli více možností k získávání praxe, případně pracovních míst. Program ve Zlíně končí Kateřina Valachová na krajském úřadě – s hejtmanem Stanislavem Mišákem a šéfy krajských sportovních organizací a svazů. (jk)

Autor: Jarmila Kuncová

25.9.2015 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zlínští hokejisté (v modrém) v 16. kole extraligy doma hostili Liberec. Na snímku brankář Kašík

Kašík v euforii: Neskutečné. Straší nás minulé roky

AKTUALIZOVÁNO

Hokejisté Zlína předvedli další famózní finiš a zdolali Liberec

Další obrat dokonán! Hokejisté Aukro Berani Zlín dokázali dotáhnout další obrat. Tentokrát po dvou slepených gólech během 42 vteřin Liberec vedl 2:0. Jenže beranům stačily poslední dvě a půl minuty, aby vyrovnali na 2:2 Lotyši Robertsem Bukartsem a Ralfsem Freibergsem.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Výsledky voleb ze všech obcí v našem okrese

Emocemi a překvapeními nabitý volební víkend přinesl spoustu zajímavých změn, výsledků a reakcí. Tištěný pondělní Deník jich bude plný.  

Alena Gajdůšková: Radost mi kazí neúspěch, chci bojovat za pacienty

S rozporuplnými pocity se vrací do vrcholové politiky Alena Gajdůšková z ČSSD. „Z výsledků sociální demokracie jsem smutná a nešťastná. V kraji máme jediný mandát a získala jsem ho já. To je pro mě velice rozporuplné. I vůči Antonínu Seďovi, kterého takto ve sněmovně střídám a který byl vždycky slušným politikem,“ říká Gajdůšková.

Po patnáctileté práci poslance půjdu normálně pracovat

„Ani v těch nejčernějších snech,“ komentuje sociální demokrat Antonín Seďa volební výsledek jeho strany. Stejně jako řada jeho spolustraníků ve sněmovně končí. Po 15 letech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení