Získání statutu předchází splnění náročných podmínek. Nemocnice musí mít například vyčleněná lůžka, přístrojové vybavení, nepřetržitě dostupnou ortopedii, chirurgii nebo specialistu spondylochirurga na plný úvazek a k tomu statut traumacentra a komplexního onkologického centra.

Důvod, proč ministerstvo zdravotnictví loni v květnu rozhodlo, že KNTB statut neudělí, byl počet operací provedených v letech 2020 až 2021, tedy v době covidu. Ministerstvo jich požadovalo minimálně 500 a ve Zlíně operovali „pouze“ 496, respektive 401 pacientů. Nemocnice se proti tomu odvolala, podpořil ji Zlínský kraj.

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. Ilustrační foto.
KNTB obhájila statut centra vysoce specializované onkogynekologické péče

Nemocnice nyní statut získala, což pro ni znamená zachování kontinuity poskytované komplexní péče o pacienty s onemocněními a úrazy páteře.

„Jsem velmi rád, že ministerstvo přehodnotilo svůj postoj a naše nemocnice statut centra získala. Vedle odborné prestiže s ním spojené je výhodou také podpora rozvoje centrové péče,“ řekl Petr Linzer, primář Neurochirurgického oddělení krajské nemocnice.

Nejdůležitější však podle něj je, že pacienti s úrazy, degenerativními, nádorovými a zánětlivými onemocněními páteře mají jistotu v pokračování kvalitní spondylochirurgické péče ve Zlínském kraji. „Budeme ji i nadále rozvíjet a zkvalitňovat,“ ujistil primář Linzer.

Ve Zlíně vyroste nová porodnice za 1,5 miliardy. Stavět se začne příští rok
Ve Zlíně vyroste nová porodnice za 1,5 miliardy. Stavět se začne příští rok

Spondylochirurgická péče je nedílnou součástí KNTB již 18 let. Podle Olgy Sehnalové, náměstkyně hejtmana Zlínského kraje pro zdravotnictví, je rozhodnutí o přiznání statutu centra vysoce specializované spondylochirurgické péče velké zadostiučinění pro celý tým neurochirurgie v čele s primářem Linzerem.

„Jedná se bezpochyby o špičkové pracoviště. Utváření sítě center provázely z počátku z našeho pohledu neférově nastavené podmínky, kdy například nebylo zohledněno nesmírně těžké covidové období. Společným úsilím jsme dokázali, že nemocnice dlouhodobě požadované parametry nade vší pochybnosti splňuje. Proto jsem ráda, že konečné rozhodnutí naše argumenty podložené medicínskou erudicí potvrdilo,“ řekla Olga Sehnalová.

Logoped může s dětmi začít pracovat hned po porodu, říká Tereza Blahová z KNTB Zlín
Logoped může s dětmi začít pracovat hned po porodu, říká Tereza Blahová z KNTB

Proč je statut specializované péče důležitý?

Jde o prestiž, vyšší zájem odborníků, ekonomický přínos a kvalitnější péči pro pacienty. Baťova nemocnice může i bez statutu provádět operace páteře, s ním by to ale měla mnohem jednodušší.

„Do jednání s ministrem zdravotnictví jsem vstoupil ve chvíli, kdy nemocnice opakovaně neuspěla s odvoláním. Společně s Baťovkou se nám pak podařilo ministerstvo a Ústav zdravotnických informací a statistiky přesvědčit, že na statut pracoviště s vysokou specializací péče v tomto oboru má Baťovka nárok,“ dodal hejtman Zlínského kraje Radim Holiš.

Za přednášku o vzácné otravě cuketou získala Babeta Čápková, lékařka ze Zlína, prestižní ocenění.
Za přednášku o vzácné otravě cuketou získala lékařka ze Zlína prestižní ocenění

V roce 2023 neurochirurgové v Krajské nemocnici T. Bati odoperovali 607 pacientů, což je nejvíce v historii neurochirurgického oddělení. Statut centra vysoce specializované spondylochirurgické péče je nyní udělen na tři roky, platí tedy do 31. prosince 2027. Poté o něj musí nemocnice znovu zažádat.