Při pochůzce v Bartošově čtvrti například městští policisté pokutovali seniora, který sypal na břeh potoka zbytky potravy. Místní 76letý muž přišel v sobotu 27. dubna dopoledne o tisíc korun.

„Opakujeme to stále a dokola. Nekrmte nutrie, je to přemnožený druh škodící životnímu prostředí, a zároveň krmíte početné potkany. A ti už jsou pro člověka vyloženě nebezpeční,“ vysvětluje mluvčí Městské policie Zlín Pavel Janík.

„Radost z pokut nemáme, ale ukazuje se, že někteří spoluobčané jsou k informacím o škodlivosti takového jednání naprosto lhostejní,“ dodává Janík.

Kontroly ze strany Městské policie Zlín v problémových lokalitách budou pokračovat, pokuty mohou být až deset tisíc, ve správním řízení dokonce dvacet.

Odchyty zvířat nejsou úspěšné

Zatímco v roce 2022 se podařilo odchytit 34 nutrií, v roce 2023 to bylo pouze 6 zvířat a v roce 2024 žádné. Důvodem je i fakt, že nutrie si hloubí úkryty přímo v březích, což strážníkům stěžuje přístup.

„Nutrie je poměrně inteligentní savec, který se dokáže přizpůsobit prostředí a účinně vyhýbat odchytu. Při pouhém spatření podběráku se stahuje do úkrytu,“ podotýká mluvčí Městské policie Zlín.

Nutrie se nebojí a utočí na lidi i psy

Místní si stěžují, že mají obavy jít na procházku se psy nebo s malými dětmi. Nutrie se nebojí kontaktu s člověkem a z potoka se klidně vydají až na sousední dětské hřiště. Několikrát se už stalo, že zaútočily na kolemjdoucí a pokousaly je. V dubnu tu dokonce přišel o život Jack Russell teriér.

„Pes se šel napít vody do potoka, kde ho nutrie stáhla pod hladinu za čumák a utopila,“ popsala Deníku jeho majitelka Jarmila Gajdušková.

Demolice začala. Nejstarší budova UTB ve svitovském areálu jde k zemi
V září začne stavba nové technologické fakulty UTB. Budova přijde na 650 milionů

Napadení nebylo ojedinělé. Obyvatelé čtvrti si na sociálních sítích vyměňují zážitky.

„Byl jsem na procházce se dvěma malými dětmi a nebylo to poprvé, co jsem byl svědkem, jak nutrie zaútočila na lidi. Podle příběhů kolemjdoucích není výjimkou ani pokousání. Nechci si představit, co by se stalo, kdyby bylo u vody dítě. Nutrie jsou přemnožené a agresivní. Už teď se na procházce s dětmi necítím bezpečně,“ popisuje jeden z komentářů na sítích.

MOHLO BY VÁS ZAUJMOUT: Majáles ve Zlíně přilákal studenty i pětaosmdesátileté seniory

Zdroj: Iva Nedavašková